Acanthurus leucosternon jest pięknym pokolcem przykuwającym uwagę oryginalnym ubarwieniem. Dominujący błękit przełamany czernią i żółcią sprawia, że bardzo wielu akwarystów chce go mieć w swoim zbiorniku. Polska nazwa tej ryby pochodzi od białego paska pod głową i brzmi “białobrody”. Pomimo walorów wizualnych, hodowla tego delikatnego gatunku wcale nie należy do najłatwiejszych.

Acanthurus leucosternon w środowisku naturalny

Rybę najczęściej można spotkać w tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego oraz Zachodniego Pacyfiku. Zdecydowanie najlepiej czuje się na małych głębokościach, do których docierają stosunkowo duże ilości światła słonecznego. Acanthurus leucosternon zwykle pływa samotnie lub w ogromnych grupach, które mogą liczyć nawet kilkaset osobników. Taka ławica zwykle obiera sobie ogromne terytorium, na którym skubie brunatnice licznie występujące na morskim dnie. Ławice mogą przemieszczać się na ogromne odległości w poszukiwaniu nowych terenów obficie porośniętych algami.

NazwaAcanthurus leucosternon
PochodzenieOcean Indyjski, Zachodni Pacyfik
Rozmiar54cm
Min. wielkość akwarium 1000l
TemperamentAgresywny
Dietaglony, mięsny pokarm, suchy pokarm

Acanthurus leucosternon posiada dwa ostre kolce umiejscowione w pobliżu płetwy ogonowej. Służą one do obrony przed potencjalnymi agresorami oraz do walk terytorialnych z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Obrażenia zadawane dzięki tej broni w wielu przypadkach okazują się całkiem poważne.

Hodowla Acanthurus leucosternon w akwarium

Idealne akwarium dla Acanthurus leucosternon powinno być przede wszystkim dość długie, aby ryba miała sporo miejsca do swobodnego pływania. Ze względu na silny terytorializm, minimalny litraż powinien wynosić nie mniej niż 1000 litrów. Urządzając zbiornik, należy zadbać, aby znalazły się w nim skały, które leucosternon będzie wykorzystywać głównie jako kryjówki. Gatunek jest bardzo wrażliwy na złe parametry wody, a w szczególności na niski poziom tlenu, więc przed podjęciem decyzji o hodowli obowiązkowo trzeba wyposażyć się w dobrej jakości napowietrzacz. Ryba nie toleruje również niskich temperatur, przez co termometr w akwarium ciągle powinien wskazywać co najmniej 28 stopni Celsjusza.

Acanthurus leucosternon uchodzi powszechnie za gatunek dość trudny w hodowli i nie jest polecany początkującym. Ryby bardzo ciężko znoszą transport i potrzebują dużo czasu, aby zaaklimatyzować się do nowego otoczenia. Stres powoduje u nich znacznie zwiększoną podatność na wszelkiego rodzaju choroby, a w szczególności na niebezpieczną dla życia ospę. Pomimo tego, odpowiednio zadbane osobniki są w stanie komfortowo rozwijać się akwarium nawet przez wiele lat.

Głównym pożywieniem dla Acanthurus leucosternon są oczywiście algi. Ryba całymi dniami przemierza akwarium w poszukiwaniu glonów porastających skały, dno i szyby w akwarium. Jako pokarm leucosternon bardzo chętnie przyjmuje algi nori, artemię oraz wszelkiego rodzaju suche pokarmy. Dla uzupełnienia diety można mu również podawać banana lub parzone liście sałaty i mniszka lekarskiego. Dbanie o właściwe odżywianie ryby jest bardzo ważne, gdyż niedobór składników odżywczych może łatwo doprowadzić do obniżenia odporności.

Białobrody – silnie terytorialny pokolec

Decydując się na hodowlę Acanthurus leucosternon, należy pamiętać o tym, że jest to gatunek silnie terytorialny i może wykazywać agresję w stosunku do innych ryb, a w szczególności pokolców. W takich przypadkach bardzo często zdarzają się walki terytorialne, podczas których może dojść do powstania poważnych obrażeń, w wyniku których kondycja poszczególnych osobników zostanie znacznie obniżona. Dobierając obsadę, trzeba wybierać takie gatunku, które będą w stanie uniknąć ewentualnej agresji ze strony leucosternon. Oprócz tego, ze względu na swój silny terytorializm, ryba ta powinna być wpuszczana do zbiornika jako ostatnia z całej obsady.