Acropora to bardzo ciekawy gatunek koralowca, który jest odpowiedzialny za tworzenie podbudowy węglanu wapnia wspierającej żywą skórę rafy koralowej. Pomimo niewielkich rozmiarów polipów, wygląd zewnętrzny i walory dekoracyjne sprawiają, że wielu akwarystów chce posiadać Acropora w swoich zbiornikach. Jak wygląda egzystencja tego gatunku w warunkach naturalnych? Czy trudno go utrzymać w akwarium?

Acropora w warunkach naturalnych

Acropora najczęściej występuje w płytkich wodach raf koralowych, do których dociera stosunkowo duża ilość światła. Lubi umiarkowane lub nawet dość silne prądy. Spotkać go można w Wielkiej Rafie Koralowej oraz w okolicach Filipin, Australii i Sri Lanki. Często jest schronieniem dla dziesiątek małych ryb, które żyją w pobliżu kolonii i w razie niebezpieczeństwa ukrywają się w gałęziach koralowca. Gatunek tworzy symbiozę z algami żyjącymi w jego komórkach. Dzięki przeprowadzanemu przez nie procesowi fotosyntezy koralowiec może czerpać potrzebną mu do życia energię.

Acropora zwykle ubarwione są na zielono lub brązowo. Bardzo rzadko można spotkać osobniki w bardziej jaskrawych i efektownych kolorach, lecz jak łatwo się domyślić to właśnie one są najbardziej pożądane przez hodowców. Koralowce w zależności od lokalizacji i podgatunku mogą rozwijać się jako płytki lub w postaci gałęzi.

NazwaAcropora
PochodzenieWielka rafa koralowa, Filipiny, Australia, Sri Lanka
Trudnośćśrednia
Agresywnośćniska
Oświetlenieduże
Umiejscowienie w akwariumgóra
Cyrkulacja wodyduża
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, phytoplankton, zooplankton

Polipy Acropora zwykle rozszerzają się w nocy w celu wychwytywania z wody planktonu, który oprócz energii pochodzącej z procesu fotosyntezy stanowi źródło pożywienia koralowca. W przypadku zbyt silnego ruchu wody lub potencjalnego zagrożenia polipy te cofają się do korala.

Niestety, niszczenie środowiska doprowadza obecnie do stopniowego zmniejszania się liczebności gatunku Acropora. Symbiotyczne gatunki glonów giną, powodując wybielenie, na które koralowiec jest bardzo wrażliwy. Dotknięte tym procesem osobniki robią się blade, a następnie najczęściej umierają. Przyczynami wyniszczania populacji gatunku są zwykle zbyt wysokie temperatury wody, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz powszechnie występujące zakwaszenie oceanów.

Hodowla Acropora w akwarium

Przedstawiciele gatunku Acropora to koralowce twarde, które ze względu na dość wysokie wymagania hodowlane raczej nie nadają się dla początkujących akwarystów morskich. Do prawidłowego rozwoju wymagają silnej cyrkulacji, mocnego oświetlenia i niemal idealnie stabilnych parametrów wody. Korzystny wpływ na Acropora ma także suplementacja wapniem, strontem oraz pierwiastkami śladowymi. Pomimo tego, że głównym źródłem energii dla koralowca jest proces fotosyntezy, dobrze jest dokarmiać go mrożonkami, specjalnymi pokarmami dla korali lub planktonem. Optymalna temperatura wody w zbiorniku nigdy nie powinna spadać poniżej 23 i przekraczać 26 stopni Celsjusza.

Acropora w akwariach raczej nie wykazują agresji wobec innych zwierząt. W dobrze utrzymanych zbiornikach, w których mają zapewnione odpowiednie warunki, rozwijają się stosunkowo szybko. Niekiedy udaje się uzyskać znaczne przyrosty nawet w okresie kilkunastu miesięcy. Zdarza się, że osobniki wyhodowane w niewoli są wykorzystywane do ponownego obsadzenia zniszczonych raf koralowych i odnawiania populacji gatunku w środowisku naturalnym.

Szczepienie Acropora jest łatwe i zwykle sprowadza się do ułamania kawałka okazu i przymocowania go do przygotowanej podstawki. Pomimo względnego braku agresji wobec innych osobników, minimalna wielkość akwarium do hodowli koralowca powinna wynosić nie mniej, niż 150 l. Ze względu na wspomniane wcześniej dość szybkie tempo rozwoju, zwierzę musi mieć zapewnioną w zbiorniku odpowiednią przestrzeń. Kolonie Acropora mogą mieć wielkość dochodzącą nawet do kilkudziesięciu centymetrów.