Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

RYBY

Amphiprion ocellaris

Amphiprion ocellaris to jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków ryb morskich na świecie. Dzięki produkcji Disneya „Gdzie jest Nemo?” w 2003 roku szerokie masy ludzi poznały go właśnie pod tym imieniem. Oprócz tego, ocellaris swoją popularność zapewnia także swojemu niezwykle efektownemu wyglądowi. Charakterystyczne jasnopomarańczowe ciało z trzema białymi pasami i czarnymi obrzeżami na płetwach niewątpliwe przykuwa uwagę każdego, kto na niego spojrzy.

Amphiprion ocellaris w naturalnym środowisku

W naturze Amphiprion ocellaris występują w rafach koralowych Indopacyfiku. Praktycznie całe swoje życie spędzają w pobliżu ukwiałów, z którymi funkcjonują w ścisłej symbiozie. W sytuacjach zagrożenia ocellaris szukają schronienia we wnętrzu ukwiała, który dzięki komórkom parzydełkowym może z łatwością odstraszyć potencjalnego przeciwnika. Do dzisiaj nie wiadomo do końca, dlaczego niebezpieczne dla innych ryb czułki ukwiałów nie robią krzywdy Amphiprion ocellaris, które pływają wśród nich a nawet zapuszczają się do jamy chłonąco – trawiącej ukwiałów.

Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że ciało błazenków ( bo tak inaczej nazywa się ten gatunek) pokrywa śluz, który swoim składem jest bardzo zbliżony do wydzieliny pokrywającej czułki ukwiałów. Jeden ukwiał może być gospodarzem nawet dla 30 błazenków. Młode rybki muszą w ciągu maksymalnie dwóch dni znaleźć ukwiał, z którym wejdą w symbiozę. Jeśli to im się nie uda, czeka je niechybna śmierć.

Głównym pożywieniem dla Amphiprion ocellaris jest plankton oraz wszelkiego rodzaju resztki posiłków ukwiała. Oprócz tego, błazenki nie gardzą także podgryzaniem obumarłych czułek ukwiała.

Niestety, populacja błazenka staje się coraz bardziej zagrożona. Dzieje się tak z powodu zmian klimatycznych powodujących ocieplenie się oceanów. Rafy koralowe będące naturalnym miejscem występowania tych ryb zostają zniszczone, skazując tym samym błazenki na śmierć. Przez podniesienie temperatury Ziemi o 1,5 stopnia, destrukcji może ulec nawet 70 procent raf koralowych oraz wszystkich gatunków, które dzięki nim żyją.

NazwaAmphiprion ocellaris
PochodzenieIndopacyfik, Filipiny, Singapur, Australia, Tajwan, Morze Andamańskie
Rozmiardo 10cm
Min. wielkość akwarium100l
Temperamentspokojna
Dietamysis, artemia, kryl, mrożony pokarm, suchy pokarm.

Hodowla Amphiprion ocellaris

Błazenki są bardzo popularnym gatunkiem wśród akwarystów na całym świecie. Oprócz ogromnej popularności zdobytej dzięki filmowi, powodem tej powszechności w hodowli są stosunkowo niskie wymagania utrzymania Amphiprion ocellaris w zbiorniku.

Akwarium dla tego gatunku nie musi być bardzo duże. Błazenki w swoim naturalnym środowisku większość życia spędzają w okolicy jednego ukwiała, więc ogromna przestrzeń w zbiorniku także nie jest im potrzebna. Ryby są w stanie bardzo szybko zaadaptować się do funkcjonowania w stosunkowo niewielkim akwarium.

Utrzymanie właściwych parametrów wody także nie powinno być dużym problemem dla akwarystów. Ocellaris są w stanie zaakceptować nawet bardzo podstawowe parametry, a na dodatek są dość odporne na ich wahania. To wszystko sprawia, że błazenki są bardzo często wybieranym gatunkiem przez początkujących w akwarystyce morskiej.

Pożywienie dla Amphiprion ocellaris mogą stanowić wszystkie dostępne w akwarystyce morskiej mrożone pokarmy. Ulubionym daniem błazenków jest zdecydowanie mrożony plankton, jednak w przypadku jego braku ocellaris nie pogardzą również suchymi pokarmami podawanymi w granulkach lub w płatkach. Ryby te raczej nie należą do wybrednych gatunków i z reguły bardzo chętnie pobierają podane pożywienie.

Jedynym problemem w utrzymaniu Amphiprion ocellaris w akwarium może być fakt, że ryby do przeżycia potrzebują ukwiała z którym tworzą symbiozę. W przeciwieństwie do błazenków, ukwiały to stworzenia bardziej wymagające jeśli chodzi o hodowlę. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, należy zapewnić im lepsze i bardziej ustabilizowane parametry wody oraz ogólne warunki w zbiorniku. Zaczynając hodowlę błazenków warto więc zwrócić uwagę na to, aby wybrać stosunkowo mniej wymagający i bardziej odporny gatunek ukwiała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *