Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

BEZKRĘGOWCE

Archaster typicus

Archaster Typicus, czyli rozgwiazda piaskowa, to częsty wybór osób pasjonujących się akwarystyką morską. Jest to bardzo pożyteczne stworzenie, które pomaga nam zachować odpowiednią czystość w akwarium, a jednocześnie, eliminuje obszary beztlenowe w piaszczystym podłożu. Nie sprawia większych problemów w hodowli, dzięki czemu, wielu pasjonatów decyduje się uzupełnić „ekipę sprzątającą” w swoim akwarium właśnie o rozgwiazdę piaskową.

Rozgwiazda piaskowa to szkodnik w ocenie, pomocnik w akwarium

Na całym świecie znajdziemy ok. 2100 gatunków rozgwiazdy. Różnią się kolorem, rozmiarem, a także sposobem rozłożenia ramion układających się w kształt gwiazdy. Wyróżniamy rozgwiazdy o bardzo smukłych i wąskich ramionach, ale spotkamy się również z takimi, które bardziej przypominają nam gwiazdę na kamizelce szeryfa. Archaster Typicus odznacza się długimi oraz smukłymi ramionami, co sprzyja przekopywaniu piaszczystych podłoży. Inne gatunki rozgwiazd występują także przy dnie skalistym oraz na trawach morskich.

Archaster Typicus jest rozgwiazdą bardzo pożyteczną w naszym akwarium. Żywi się bowiem dyfrytusem, a zatem martwą materią gromadzącą się na dnie zbiornika. Rozgwiazdy zaliczamy jednak do gromady drapieżników. Większe osobniki żywią się m.in. małżami i ostrygami, co sprawia, że w dużych hodowlach skorupiaków są one traktowane jako szkodnik.

Czy rozgwiazda piaskowa jest trudna w hodowli?

Pasjonaci akwarystyki mogą zakupić rozgwiazdy piaskowe do podłoża piaszczystego. Jeśli postawiliśmy na żwir lub drobne kamyki, powinniśmy postawić na nieco inny typ rozgwiazdy, np. Echinaster. Rozgwiazdy są wymagające względem wody. Źle znoszą nagłe zmiany poziomu tlenu oraz zasolenia. W takich sytuacjach ich organizm może ulec gwałtownemu osłabieniu, co może prowadzić do utraty jednego z ramion. Rozgwiazdy charakteryzują się jednak imponującą zdolnością regeneracji. Przy unormowaniu warunków w wodzie, ramię może odrosnąć do pełnego rozmiaru.

Hodowcy powinni zwrócić uwagę na to, czy Archaster Typicus nie jest narażony na obecność niebezpiecznych, drobnych ślimaków. Na pierwszy rzut oka są one niewidoczne, jednak po dokładnych oględzinach jesteśmy w stanie stwierdzić ich obecność na ramionach. Ślimaki prowadzą pasożytniczy tryb życia na rozgwiazdach prowadząc stopniowo do ich śmierci. Jest to zresztą naturalny wróg rozgwiazd w środowisku naturalnym. Rozgwiazdy piaskowe nie wymagają karmienia. Żywią się detrytusem odkładającym się w piaszczystym podłożu.

NazwaArchaster typicus
PochodzenieIndopacyfik
Rozmiardo 20cm
Min. wielkość akwarium50l
Temperamentspokojna
Dietadetrytus

Dlaczego warto mieć w akwarium w rozgwiazdę piaskową?

Jest to bardzo pożyteczne stworzenie, ponieważ w poszukiwaniu pożywienia przekopuje piaszczyste dno. Eliminuje w ten sposób strefy beztlenowe. Usuwa nadmiar martwej materii gromadzącej się w podłożu. Ponadto, rozgwiazda może również czyścić szyby w naszym akwarium. Jeśli chodzi o walory obserwacyjne, rozgwiazda słynie z bardzo powolnych ruchów. Jej ramiona przeczesują podłoże, a jednocześnie poruszają rozgwiazdę o kilkanaście centymetrów w ciągu jednej minuty. Rozgwiazda piaskowa zazwyczaj występuje w odcieniach szarości oraz beżu. Ramiona posiadają dobrze widoczne, charakterystyczne wypustki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *