Blastomussa Welssi to niewątpliwie piękny i bardzo ciekawy gatunek. Dzięki swojemu wyglądowi

i stosunkowo niskim wymaganiom hodowlanym coraz większa liczba akwarystów pragnie go mieć w swoich zbiornikach. Przed dokonaniem zakupu warto jednak dowiedzieć się, jak zapewnić zwierzęciu w akwarium optymalne warunki do prawidłowego rozwoju oraz czym charakteryzuje się jego naturalne środowisko występowania.

Blastomussa Wellsi w akwarium

Gatunek ten należy do koralowców twardych, ale jest dość prosty w hodowli i może być polecany dla początkujących akwarystów morskich. Blastomussa Wellsi raczej nie wymaga zbyt mocnego oświetlenia i dużej cyrkulacji wody. Dobrze jest jednak postarać się o to, aby parametry wody w akwarium utrzymywały się na możliwie stabilnym poziomie. Optymalna temperatura dla koralowca wynosi około 25 stopni Celsjusza. Blastomussa Wellsi największą część potrzebnej do życia energii czerpie w prawdzie z procesu fotosyntezy, jednak w akwarium warto dokarmiać go drobnymi pokarmami, jak larwy artemii czy ikra langusty.

NazwaBlastomussa Wellsi
PochodzenieTajlandia, Tajwan, Filipiny, Australia, Mikronezja, Morze Czerwone, Wielka Rafa Koralowa, Papua Nowa Gwinea, Morze Południowochińskie
Trudnośćłatwy
Agresywnośćniska
Oświetleniemało
Umiejscowienie w akwariumdolna część
Cyrkulacja wodysłaba
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, phytoplankton, zooplankton, mrożonki

Wymagania co do wielkości zbiornika także nie są zbyt wygórowane. Ze względu na spokojnie usposobienie i stosunkowo małe rozmiary Blastomussa Wellsi z powodzeniem można hodować w akwariach o pojemności nieco poniżej 100 litrów. Małe szczepki mogą znajdować się nawet w jeszcze mniej pojemnych zbiornikach. Tak samo, jak większość koralowców twardych, ten także jest dość łatwy do podziału i szczepienia. Wystarczy z wielką uwagą oddzielić od danego osobnika odpowiednią część, a następnie przykleić ją do podstawki. Doświadczeni hodowcy zalecają umieszczać koral na piaszczystym podłożu w niskich partiach akwarium, gdzie będzie miał zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. W tej części zbiornika zwykle występuje odpowiednia dla niego cyrkulacja wody.

Środowisko naturalne Blastomussa Wellsi

Blastomussa Wellsi to rzadki, jednak szeroko rozpowszechniony koralowiec. Można go spotkać w rafach koralowych wielu regionów świata, takich jak Tajlandia, Tajwan, Filipiny, Australia, Mikronezja, Morze Czerwone, Wielka Rafa Koralowa, Papua Nowa Gwinea i Morze Południowochińskie. Zalicza się on do koralowców fotosyntezujących, dzięki czemu pobiera energię z procesu fotosyntezy. Umożliwiają mu to symbiotyczne gatunki glonów zwane zooksantelami. Pomimo tego, w celu dostarczenia sobie dodatkowych wartości odżywczych często poluje, pozyskując z wody różne rodzaje bardzo drobnych organizmów zwanych planktonem.

Rozmnażanie odbywa się poprzez uwalnianie jaj do wody, gdzie zostają zapłodnione przez plemniki. Powstały w ten sposób plankton jest niesiony przez prąd wody, a następnie osiada na dnie i zostaje przekształcony w polipy. Młode osobniki wydzielając węglan wapnia, wykształcają szkielet koralowy, dzięki czemu tworzą zupełnie nową kolonię.

Blastomussa Wellsi charakteryzuje się efektownym wyglądem, dzięki któremu zdobył spore zainteresowanie fanów akwarystyki morskiej. Najczęściej można spotkać go w kolorze zielonym, ciemnoczerwonym lub niebieskim. Zdarzają się również kombinacje kilku kontrastujących barw. Ciekawe ubarwienie i kształt sprawiają, że koralowiec bardzo często umieszczany jest w akwariach słonowodnych. Ta popularność sprawia, że populacja występujących w naturze przedstawicieli tego gatunku powoli się zmniejsza. Szacuje się, że sama Indonezja rocznie eksportuje kilka tysięcy tych koralowców. Oprócz tego duży wpływ na niszczenie siedlisk Blastomussa Wellsi ma również zanieczyszczenie wód oceanów i postępujący proces blaknięcia raf koralowych. Przez działanie tych czynników, status ochrony gatunku został określony jako „prawie zagrożony”.