Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

BEZKRĘGOWCE

Calcinus elegans – pustelnik niebieskonogi

Kraby pustelniki, zwane fachowo Calcinus Elegans, to wyjątkowo inteligentne oraz pożyteczne skorupiaki, które znajdują liczne zastosowania w akwarystyce. Nie sprawiają trudności w hodowli, wspomagają czyszczenie akwarium z glonów, a jednocześnie, stanowią bardzo interesujący obiekt obserwacji. Postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się tym niesamowitym skorupiakom. Dlaczego warto wzbogacić swoje akwarium tym stworzeniem?

Krab pozbawiony własnego pancerza

Calcinus Elegans należy do grupy dziesięcionogów, ale w odróżnieniu od swoich pobratymców, nie posiada twardego pancerza chroniącego go przed drapieżnikami. W jaki sposób pustelnik chroni swój miękki odwłok? Poszukuje muszli martwych skorupiaków, które stają się jego nowym domem. W trakcie swojego życia, krab pustelnik kilkukrotnie zmienia muszle, aby umożliwić sobie dalszy wzrost. Jest to dlatego stworzenia kwestia przetrwania. Calcinus Elegans wchodzi w symbiozę z ukwiałami znajdującymi się w muszli. Zapewniają one większą ochronę pustelnikowi, podczas gdy ten jest gwarantem transportu oraz pożywienia dla ukwiału.

Jak sama nazwa wskazuje, krab pustelnik bardzo często wybiera samodzielne i niezależne życie. Takie stworzenia są bardzo terytorialne i mogą prowadzić ze sobą pojedynek o muszle. Zdarzają się również kolonie liczące od kilkudziesięciu do kilkuset osobników.

Calcinus elegens hodowla

Nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy, aby zakwaterować kraba pustelnika w akwarium. Jego naturalnym pożywieniem są glony, dzięki czemu, Calcinus Elegans świetnie sprawdzi się w roli sprzątacza. Jednocześnie, przekopuje on piasek na dnie akwarium. Możemy dostarczać mu specjalistyczną mieszankę karmy, rybie mięso lub suchą, psią karmą, która po odpowiednim namoczeniu staje się dla pustelnika cennym źródłem mikroelementów.

Obowiązkiem hodowcy jest zapewnienie pustelnikowi przynajmniej kilku muszli w różnych rozmiarach. Pustelnik wybiera muszle odpowiednio większą, tak aby bezpiecznie schować cały odwłok. W ten sposób rośnie, a gdy przychodzi właściwa pora, wyrusza w poszukiwaniu większej muszli. Jeśli zamierzamy hodować kilka pustelników, musimy zapewnić większy zapas muszli. Silniejszy osobnik może bowiem eksmitować słabszego kraba z jego domu. Kilku pustelnikom wystarczy niewielki zbiornik o powierzchni powyżej 30 litrów.

NazwaCalcinus elegans
PochodzenieAustralia, Wyspy Marschalla
Rozmiardo 5cm
Min. wielkość akwarium30l
Temperamentspokojny
Dietasuchy i mrożony pokarm

Dlaczego warto mieć w akwarium kraba pustelnika

Krab pustelnik jest zaliczany do grona naturalnej ekipy sprzątającej w akwarium. Pomaga pozbyć się glonów oraz przekopuje piasek na dnie akwarium. Choć pustelnik spędza sporo czasu w swoim domu, jest wdzięcznym obiektem obserwacji. Wielokrotnie wyrusza on w poszukiwaniu pożywienia. Oczywiście w tym czasie niesie na odwłoku swój cenny dom. Pustelniki praktycznie nie rozstają się z muszlą, ponieważ w środowisku naturalnym jest to równoznaczne z rychłą śmiercią. Pustelniki bez muszli, ze względu na brak pancerza, są szczególnie łatwym i chętnie obieranym celem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *