Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

KORALOWCE

Caulastrea furcata

Caulastrea furcata to dość popularny gatunek koralowca występujący głównie na obszarze Indo-Pacyfiku. Preferuje piaszczyste podłoże podwodnych stoków oceanicznych oraz wody płycizn.

W środowisku naturalnym koralowce najczęściej żyją w ścisłej symbiozie z innymi organizmami. Na szkielecie Caulastrea furcata można zaobserwować wszelkiego rodzaju gąbki, mięczaki oraz inne drobne zwierzęta morskie.

Gatunek ten najczęściej wybarwia się na zielono, jednak można niekiedy spotkać również osobniki w innych odmianach kolorystycznych.

Swoją nazwę Caulastrea furcata zawdzięcza budowie szkieletu. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ona gwieździstą łodygę lub łodygę z gwiazdami. Patrząc na ten gatunek, trzeba przyznać, że nazwa bardzo trafnie opisuje jego wygląd. Ponadto niektóre odmiany Caulastrea furcata umieszczone w odpowiednim oświetleniu potrafią fluoryzować. Poza efektownym, gwieździstym wyglądem ta cecha sprawia, że gatunek należy do grupy najbardziej popularnych koralowców w akwariach morskich.

Hodowla Caulastrea furcata

Caulastrea furcata jest efektownym i niezbyt trudnym w hodowli koralowcem. Wystarczy stosować się do kilku porad, aby gatunek ten mógł bez przeszkód prawidłowo rozwijać się w zbiorniku.

Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą kwestią jest to, że Caulastrea może zostać bardzo łatwo uszkodzony, lub sam uszkodzić inne koralowce. Aby tego uniknąć, wystarczy umieścić go w zbiorniku tak, aby miał wokół siebie kilkanaście centymetrów wolnego miejsca. Taka przestrzeń zapewni bezpieczeństwo jemu oraz innym gatunkom znajdującym się w akwarium. W przeciwnym wypadku parzydełka polipów będą parzyć okazy sąsiadujące z Caulustrea.

Koralowce z tego gatunku mają również swoje wymagania, jeśli chodzi o cyrkulację i prąd wody w zbiorniku. Powinny być umieszczane w takich częściach akwarium, w których cyrkulacja jest na średnim poziomie zapewniającym lekki ruch wody.

Caulastrea furcata dobrze czuje się w mocnym oświetleniu, jednak zaraz po wprowadzeniu do zbiornika powinno się stopniowo go przyzwyczajać do docelowego oświetlenia. Początkowo warto umieścić go w nieco bardziej zacienionych częściach zbiornika, aby później wraz z biegiem czasu przemieszczać koral w kierunku dobrze oświetlonych stref.

Caulastrea furcata jest gatunkiem najbardziej aktywnym w nocy. Wtedy właśnie wysuwa swoje polipy w celu zdobywania pożywienia. Koral najlepiej dokarmiać poprzez podawanie mu pożywienia wprost do odpowiednich główek lub wlewanie go do zbiornika. Pokarm może być stanowiony przez wszelkiego rodzaju mrożonki, które można dodatkowo rozdrobnić przed podaniem, aby ułatwić koralowi konsumpcję. Do ulubionych posiłków Caulastrea należą solowiec, cyklop oraz mysis. W odpowiednich warunkach koral może rosnąć bardzo szybko, a odpowiednie dokarmianie mu w tym pomaga.

NazwaCaulastrea furcata
PochodzenieIndo-Pacyfik
Trudnośćłatwa
Agresywnośćniska
Oświetleniesłabe/średnie
Umiejscowienie w akwariumdół/środek
Cyrkulacja wodyśrednia
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, zooplankton, phytoplankton

Rozmnażanie Caulastrea

Rozmnażanie Caulastrea furcata jest dość proste. Wystarczy odłamać wapienną łodygę, a następnie osadzić ją na odpowiedniej skale. Z takiej główki w stosunkowo szybkim tempie powinna wyrosnąć zupełnie nowa kolonia koralowców. Właśnie w formie takich pojedynczych główek Caulastrea jest najczęściej dostępny w sklepach akwarystycznych, bo ich aklimatyzacja przebiega łagodniej niż w przypadku dojrzałych osobników.

Bardzo ciekawa może okazać się obserwacja zachowań koralowca, gdy w zbiorniku nie ma wystarczająco intensywnego oświetlenia. W takich przypadkach Caulastrea furcata znacznie intensywniej otwiera polipy, aby odsłonić zooksantele i zwiększyć efektywność zjawiska fotosyntezy. Takie zachowanie może być sygnałem dla akwarysty, że należy zwiększyć ilość światła docierającą do zbiornika. Wyjątkiem są sytuacje, w których koralowiec jest regularnie dokarmiany mrożonymi pokarmami mięsnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *