Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

RYBY

Chelmon rostratus

W naturalnym środowisku Chelmon rostratus spotykany jest na Wielkiej Rafie Koralowej oraz w płytkich wodach Oceanu Spokojnego i Indo-Pacyfiku. Najczęściej zasiedla przybrzeżne obszary raf koralowych. Z reguły występuje samotnie lub w parach, bo przejawia agresję wobec osobników własnego gatunku. Ryby rzadko migrują, spędzając praktycznie całe życie w okolicach jednego obszaru.

Gatunek ten charakteryzuje się niebywale oryginalnym i przykuwającym uwagę ubarwieniem. Srebrne, pionowe pasy ciągnące się przez całe ciało ryby sprawiają, że Chelmon rostratus jest jednym z najpiękniejszych mieszkańców raf koralowych. Urody dodaje mu także bardzo charakterystyczny, wydłużony pyszczek oraz tzw. fałszywe oko na płetwie grzbietowej, którego zadaniem jest odstraszanie potencjalnych agresorów.

Ze względu na swój bajeczny wręcz wygląd, Chelmon rostratus często zwraca uwagę akwarystów, którzy za wszelką cenę chcą go posiadać w swoich zbiornikach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wymagania hodowlane ryby są bardzo wysokie i jest ona polecana jedynie doświadczonym fanom akwarystyki morskiej.

Chelmon rostratus hodowla

Chelmon rostratus to ryby, które potrafią dorosnąć nawet do 20 centymetrów. Minimalny zalecany dla nich litraż akwarium to 500 litrów. W mniejszych zbiornikach ryby nie będą czuć się komfortowo i mogą mieć problemy z pozyskiwaniem pożywienia. Ciasnota powoduje również stres, który w znacznym stopniu przyczynia się do pogorszenia kondycji ryb.

Chelmony to ryby bardzo delikatne i podatne na wszelkiego rodzaju choroby. Niestety, niekiedy zdarza się nawet, że pozornie zdrowe ryby nagle padają z dnia na dzień.

Oprócz tego pensetniki (bo tak brzmi inna nazwa tych ryb) często mają spore problemy z przystosowaniem się do warunków panujących w akwarium. Potrafią być nieśmiałe i płochliwe nawet przez kilka miesięcy od wprowadzenia do nowego zbiornika. W tym okresie mogą także mieć trudności z pobieraniem pokarmu, co w zbiorniku niedoświadczonego akwarysty może zakończyć się nawet śmiercią głodową.

Jeśli o pokarm chodzi, Chelmon rostratus to ryba niezwykle wybredna. Praktycznie każdy osobnik ma własne upodobana żywieniowe, więc przed zakupem ryby w sklepie, najlepiej dowiedzieć się czegoś o jej preferencjach. Jeśli Chelmon nie znajdzie sobie w zbiorniku odpowiedniego pożywienia (Aiptasia, drobne skorupiaki), najprawdopodobniej doprowadzi się do śmierci głodowej. Bardzo rzadko zdarza się, aby ryba w pierwszych miesiącach po wprowadzeniu do akwarium przyjmowała jakikolwiek pokarm sztuczny lub mrożony.

Przed zdecydowaniem się na zakup pensetnika, trzeba zwrócić także uwagę na pozostałą obsadę akwarium. Jeśli znajdują się w niej większe i bardziej żywiołowe gatunki ryb, jak np. pokolce, Chelmon rostratus nie będzie miał łatwego życia. Flegmatyczna i nieśmiała rybka prawdopodobnie dość szybko zostanie zamęczona na śmierć przez te gatunki. Prawdopodobnie Chelmon w takim towarzystwie nie będzie miał nawet szansy na zdobycie pokarmu, bo szybsze i zwinniejsze ryby po prostu mu go zabiorą.

NazwaChelmon rostratus
PochodzenieWielka rafa koralowa, Indopacyfik
Rozmiardo 20cm
Min. wielkość akwarium500l
Temperamentspokojna
Dietaspecjalista pokarmowy

Chelmon rostratus nie jest gatunkiem agresywnym i nie powinien zrobić krzywdy żadnemu innemu mieszkańcowi akwarium. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie przedstawiciele tego samego gatunku. Z tego powodu zaleca się trzymanie w akwarium tylko jednego osobnika.

Warto wiedzieć także o tym, że w sporadycznych przypadkach Chelmony mogą podgryzać korale, co niekoniecznie jest zachowaniem pożądanym przez akwarystów. Nawet osobniki, które nigdy wcześniej nie interesowały się koralami, mogą praktycznie z dnia na dzień zmienić swoje preferencje żywieniowe. Niestety, raczej niewiele można na to poradzić. Te rybki po prostu tak mają.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *