Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

RYBY

Diodon holocanthus

Diodon holocanthus nazywany potocznie Najeżką to jeden z najciekawszych gatunków ryb występujących w oceanach. Jego naturalnym środowiskiem są ciepłe wody Atlantyku oraz Indo-Pacyfiku w okolicach Kuby.

Ryba dorasta do 45 centymetrów i posiada pewną bardzo nietypową zdolność, której zawdzięcza swoją popularną nazwę. W sytuacjach zagrożenia potrafi znacznie się powiększyć i przybrać kształt kolczastej kuli. Dokonuje tego, połykając spore ilości wody i powietrza. Taka strategia obronna zapewnia Najeżce całkowite bezpieczeństwo, a przy okazji wygląda bardzo efektownie.

Diodon holocanthus jest rybą popularną nie tylko wśród akwarystów. Popularne Najeżki są doskonale znane także turystom, którzy mogą kupić zasuszone i odpowiednio spreparowane osobniki jako pamiątki z wakacji spędzonych nad oceanem. Oprócz tego, w Japonii Diodon holocanthus jest znany w formie popularnej potrawy. Po wcześniejszym pozbyciu się trujących elementów przyrządza się z niego sushi o nazwie Fugu. Mówi się, że każdy Japończyk powinien chociaż raz w swoim życiu skosztować Fugu.

Diodon holocanthus utrzymanie w akwarium

Diodon holocanthus to gatunek, który niestety nie jest polecany początkującym akwarystom morskim. Główną przyczyną są jego wysokie wymagania co do wielkości zbiornika. Ze względu na rozmiary Najeżki, minimalna akceptowalna pojemność zbiornika to 1000 litrów. Żaden początkujący akwarysta raczej nie jest w stanie utrzymać w dobrej kondycji tak ogromnego akwarium i wszystkich żyjących w nim stworzeń. Poza tym, utrzymanie ryby nie powinno sprawiać większych problemów.

Diodon holocathus bardzo chętnie pobiera pokarm. Pożywienie dla niego mogą stanowić małże, krewetki, ślimaki, kryl oraz wszystkie inne suche i mrożone karmy. Warto pamiętać o tym, że Najeżki często podskubują i niszczą korale, więc nie będą najlepszym wyborem podczas kompletowania obsady akwarium rafowego.

Najeżki to niesamowicie kontaktowe i towarzyskie stworzenia. Jeśli spędzą w akwarium wystarczająco dużo czasu, potrafią przyzwyczaić się do swojego właściciela i śledzić jego ruchy pływając przy ściance akwarium. Jest to praktycznie niespotykane zachowanie wśród ryb, które w większości po prostu żyją swoim własnym życiem i nie zwracają większej uwagi na akwarystę. Przez swoje niebywale towarzyskie zachowanie Diodon holocanthus często bywa przez hodowców porównywany do pieska, który prosi właściciela o smakołyki.

NazwaDiodon holocanthus
PochodzenieAtlantyk, Indopacyfik
Rozmiardo 45cm
Min. wielkość akwarium1000l
Temperamentspokojna
Dietabezkręgowce, pokarm mrożony

Pomimo swojego przyjaznego usposobienia, Diodon holocanthus może być bardzo niebezpieczny dla człowieka, więc podczas kontaktu z rybą należy zachować szczególną ostrożność. Kolce Najeżki zawierają tetrodotoksynę. Jest to silna trucizna, która bardzo szybko wywołuje paraliż mięśni. Do skaleczenia może dojść nawet przypadkowo podczas prowadzenia prac w akwarium, więc jest to kolejny powód, dla którego ryba nie jest polecana początkującym akwarystom. W przypadku ukłucia przez kolce Diodon holocanthus należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przeciwnym wypadku może dojść nawet do problemów z czuciem w miejscu, w którym nastąpiło ukłucie. Aby przekonać się, jak nieprzyjemny może okazać się brak uwagi podczas kontaktów z Najeżką, wystarczy wejść na forum akwarystyczne i zapoznać się z opowieściami hodowców, którzy przypadkowo zostali zranieni przez Diodon holocanthus.

Decydując się na zakup Najeżki, warto także wiedzieć, że ryba nie powinna mieć żadnego kontaktu z powietrzem atmosferycznym. W przeciwnym wypadku może się go nałykać i narazić na dyskomfort, ponieważ ciężko jej się go pozbyć. Aby uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji, podczas przekładania ryby do innego zbiornika trzeba włożyć ją do pojemnika pod wodą. Dokładnie tak samo sprawa wygląda w przypadku wpuszczania Diodon holocanthus do akwarium. Zamiast wrzucać rybę do zbiornika, warto wypuścić ją z pojemnika już pod powierzchnią wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *