Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

BEZKRĘGOWCE

Dolabella auricularia – zając morski

Dolabella auricularia to gatunek ślimaka, który nazywany jest bardzo często zającem morskim. Tę pieszczotliwą nazwę zawdzięcza swoim długim czułkom przypominającym z wyglądu uszy zająca oraz kształtowi głowy. Dolabella jest spotykany najczęściej w tropikalnych obszarach Indo-Pacyfiku i Atlantyku. Oprócz tego występuje także w ciepłych wodach Morza Śródziemnego.

Głównym składnikiem diety zająca morskiego jest pokarm roślinny, a zwłaszcza wszelkiego rodzaju glony. Dzięki temu Dolabella auricularia jest bardzo często hodowany w akwariach morskich. Akwaryści wykorzystują zdolności ślimaka w celu pozbycia się ze zbiornika nadmiaru niepożądanych glonów. Wymagania hodowlane tego gatunku także nie są zbyt wyśrubowane, co tylko zwiększa jego popularność w akwariach morskich.

Dolabella auricularia ma ciekawą zdolność magazynowania w swojej skórze toksyn pochłanianych wraz z pożywieniem. W razie ataku przeciwnika ślimak może wystrzelić w jego kierunku drażniący, fioletowy płyn. Substancja ta nie jest wprawdzie śmiertelna dla napastnika, lecz jej cierpki smak jest w stanie skutecznie go odstraszyć.

Zabezpieczeniem Dolabella auricularia jest również sam jego wygląd. Dzięki strukturze i kolorowi swojej skóry jest on praktycznie niewidoczny w swoim naturalnym środowisku.

Zając morski osiąga stosunkowo spore rozmiary. Osobniki żyjące w optymalnych dla siebie warunkach mogą dorosnąć nawet do 50 centymetrów. Właśnie z tego powodu minimalna pojemność akwarium do hodowli tego gatunku nie powinna być mniejsza niż 1000 litrów dla dorosłych i w pełni rozwiniętych osobników.

Dolabella auricularia

Dolabella auricularia to raczej mało spektakularne i niezbyt piękne stworzenie. Pomimo tych wad akwaryści często decydują się na wprowadzenie zająca morskiego do swoich zbiorników. Wszytko w imię walki z glonami stopniowo opanowującymi ich zbiorniki. W tym aspekcie ślimak nie ma sobie równych. Zaczyna ucztę praktycznie od razu po wprowadzeniu do akwarium i dokładnej aklimatyzacji w nowych warunkach.

Dzięki swojemu ogromnemu apetytowi na glony Dolabella auricularia jest w stanie bardzo szybko oczyścić z nich zbiornik, lecz wytwarza przy tym bardzo pokaźną ilość zanieczyszczeń. Aby szybko i sprawnie usuwać ze zbiornika odchody ślimaka, należy wyposażyć się w sprawny system filtrujący. W przeciwnym razie problem z glonami, zamiast zniknąć może wręcz przybrać na sile, bo odchody ślimaka są doskonałą pożywką dla alg.

Paradoksalnie największym problemem w hodowli Dolabella auricularia może być brak odpowiedniej ilości glonów w zbiorniku. Ślimak szybko usuwa porastające akwarium glony, a gdy już nie ma ich wystarczającej ilości, zaczyna zwyczajnie głodować i umiera z powodu braku pożywienia. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być uzupełnienie diety zająca morskiego o suszone wodorosty. Po usunięciu glonów ze zbiornika można też zwyczajnie oddać ślimaka innemu akwaryście lub do sklepu.

Dolabella auricularia ma tendencję do przesuwania korali i przewracania drobnych skałek znajdujących się w akwarium. Niestety, nie można nic na to poradzić, bo takie zachowanie jest naturalne dla ślimaka, który ciągle przemieszcza się po powierzchniach w poszukiwaniu glonów.

NazwaDolabella auricularia
PochodzenieAtlantyk, Indo-Pacyfik, Morze Śródziemne
Rozmiardo 50cm
Min. wielkość akwarium1000l
Temperamentspokojny
Dietaglony

Śmiertelnym zagrożeniem dla zająca morskiego mogą stać się pompy w akwarium. Wirniki podczas pracy są w stanie okaleczyć ślimaka, który zapuszcza się do nich w poszukiwaniu pożywienia. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie takich urządzeń. W przypadku pomp sterowalnych warto przestać wyłączać je na noc. Startujący wirnik może zrobić krzywdę ślimakowi.

Długość życia zająca morskiego w akwarium zwykle nie jest dłuższa niż rok. Po śmierci ciało ślimaka należy niezwłocznie usunąć z akwarium, bo bardzo szybko uwalniają się z niego toksyny mogące poważnie skazić wodę w zbiorniku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *