Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

KORALOWCE

Duncanopsammia axifuga

Duncanopsammia axifuga to bardzo ciekawy gatunek koralowca, który w naturalnym środowisku występuje w rafach koralowych Morza Południowochińskiego oraz Australii. Można go spotkać w wielu różnych ubarwieniach, jednak zdecydowanie najpopularniejsze są okazy w odcieniach poszarzałej zieleni. Charakterystyczne są dla niego także wyblakłe paski, które w odpowiednich warunkach oświetleniowych potrafią fluoryzować.

Duncanopsammia axifuga może czerpać pożywienie na dwa sposoby. Dzięki symbiozie z zooksantelami ma możliwość żywienia się energią pochodzącą z procesu fotosyntezy. Oprócz tego, jego macki wyposażone są w parzące komórki parzydełkowe, które pomagają mu w pozyskiwanie pokarmu w sposób cudzożywny. Jego głównym źródłem pożywienia są drobne organizmy morskie oraz wszelkiego rodzaju plankton.

Koralowiec występuje na stosunkowo dużych głębokościach poniżej 20 metrów. Na tej podstawie można stwierdzić, że gatunek ten preferuje bardzo ograniczoną ilość światła. Niektórzy twierdzą nawet, że Duncanopsammia axifuga znacznie lepiej rozwija się w silnie zacienionych miejscach.

Duncanopsammia axifuga w akwarium

Duncanopsammia axifuga niegdyś był niezmiernie rzadkim okazem w akwariach morskich. Jego mała dostępność wynikała w dużej mierze z trudności w pozyskaniu okazów z raf koralowych oraz utrudnień w handlu. To wszystko sprawiało, że na hodowlę tego gatunku mogli pozwolić sobie jedynie najbardziej doświadczeni akwaryści morscy. Obecnie, dzięki zniesieniu niektórych ograniczeń w odławianiu oraz możliwości rozmnażania w niewoli, gatunek ten jest o wiele bardziej popularny i coraz częściej gości w zbiornikach akwarystów, którzy cenią go sobie za efektowny wygląd i względną łatwość w utrzymaniu. Pomimo tego, raczej nie poleca się go do hodowli osobom początkującym.

Minimalna wielkość zbiornika dla Duncanopsammia axifuga powinna wynosić nie mniej niż 50 litrów. Należy on do gatunków agresywnych, więc bez zapewnienia odpowiedniej przestrzeni może parzyć innych mieszkańców akwarium. Wybierając dla niego miejsce w zbiorniku, trzeba zostawić nieco wolnego miejsca, aby Koral nie miał kontaktu z innymi okazami.

NazwaDuncanopsammia axifuga
PochodzenieMorze południowochińskie, Australia
Trudność łatwa
Agresywnośćśrednia
Oświetlenie średnie
Umiejscowienie w akwariumśrodek
Cyrkulacja wodyśrednia
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, zooplankton, phytoplankton, pokarm mrożony, pokarm suchy

Podobnie jak w naturze, Duncanopsammia axifuga w akwarium odżywia się głównie światłem. Dla poprawienia przyrostów można wprowadzić również karmienie mrożonym planktonem oraz karmami stworzonymi specjalnie dla koralowców, które dostarczą organizmowi odpowiednie ilości wszystkich składników niezbędnych do poprawnego funkcjonowania i rozwoju.

Bardzo ważnym aspektem w hodowli Duncanopsammia axifuga jest zapewnienie mu odpowiedniego oświetlenia. Duża liczba bardzo doświadczonych hodowców twierdzi, że koral najlepiej się rozwija i wybarwia w ograniczonym świetle. Warto wziąć ich zdanie pod uwagę i umieścić koral w możliwie jak najbardziej zacienionym miejscu w zbiorniku. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ostrożnie przyzwyczaić Duncanopsamma axifuga do lepszego oświetlenia. Podczas aklimatyzacji zaleca się podawanie pokarmu w postaci mięsnych kawałków.

Duncanopsammia axifuga to kapryśny LPS

Wspomnieć trzeba też o tym, że gatunek ten jest powszechnie uważany za bardzo kapryśny w kwestii oświetlenia. W niesprzyjających warunkach potrafi nawet ukryć polipy na kilka miesięcy i odżywiać się wyłącznie dzięki fotosyntezie.

Duncanopsammia axifuga to gatunek bardzo delikatny i wrażliwy na wszelkie uszkodzenia tkanki, więc dobrze jest obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Nawet najmniejsze zaniedbanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie i znaczne pogorszenie kondycji całego organizmu. Oprócz tego axifuga jest dość podatny na różne choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *