Dobra ekipa czyszcząca w akwarium morskim potrafi rozwiązywać na bieżąco problemy wielu akwarystów, jak usuwanie różnych nalotów na piasku czy niepożądane glony np. valonia. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że warto taką ekipę czyszcząca stworzyć i dodać do swojego akwarium jeżeli jeszcze jej nie mamy. Ułatwi nam na pewno utrzymywanie czystości w akwarium i często też ma duży wpływ na życie znajdujące się w akwarium.

Jakie zwierzęta do ekipy czyszczącej?

Mamy do dyspozycji naprawdę mnóstwo zwierząt morskich, które są bardzo pożyteczne w akwarium, ale skupimy się na ekipie czyszczącej, która może być trzymana z powodzeniem w akwarium 300 litrów i więcej. W akwarium pojawia się mnóstwo niepożądanych gości, ale na całe szczęście zawsze znajdzie się ktoś kto nam pomoże i jest naturalnym wrogiem dla naszego problemu.

Kto zadba o nasz biały piasek?

Z pomocą przychodzą nam babki kopiące i tutaj mamy spore pole manewru jeżeli chodzi o wybór ponieważ jest on ogromny i w przypadku babek kopiących są one często dostępne w sklepach akwarystycznych i nie powinniśmy mieć żadnego problemu z zakupem takiej ryby.

Babki kopiące, jak sama nazwa wskazuje kopią w piasku i robią to bardzo dobrze, wręcz genialnie. Potrafią sobie poradzić z różnymi nalotami, które zaczynają pojawiać się na naszym piasku np. z powodu zbyt słabej cyrkulacji. To co jest fajnie w przypadku babek kopiących to fakt, że można je trzymać w parach (ten sam gatunek) i można je też mieszać z niektórymi innymi kopiącymi babkami. Więc jeżeli mamy chęć posiadania kilku takich kopaczy to jak najbardziej możemy to zrobić, ale oczywiście każdy medal ma dwie strony i trzeba pamiętać o tym, że babki kopiące kopiąc w piasku często go wynoszą do góry i zrzucają w dół obrzucając nasze koralowce.

Niestety trafią się takie babki, które są bardzo upierdliwe i będzie zasypywać ciągle nasze koralowce piaskiem, a zwłaszcza te, które mamy położone nisko i na piasku. Trzeba o tym pamiętać, kiedy wybieramy się kupić babkę kopiącą. Zaradzić na to możemy jedynie przekładając koralowce z piasku wyżej na skałę o ile dany koralowiec będzie się dobrze czuł w nowym miejscu.

Najpopularniejsze babki kopiące to:

 • Valenciennea puellaris
 • Valenciennea strigata
 • Valenciennea sexguttata
 • Valenciennea wardi
 • Amblygobius phalaena

Strefy beztlenowe

W naszym piasku mogą pojawiać się strefy beztlenowe i babki kopiące nie zawsze rozkopują piach do samego dna usuwając przy tym takie strefy. Dlatego z pomocą przy czyszczeniu naszego piasku przychodzą jeszcze dwa bezkręgowce: ślimak piaskowy i rozgwiazda piaskowa. Są to bezkręgowce, które większość swojego czasu spędzają pod powierzchnią piasku przeczesując nasze podłoże wzdłuż i wszerz, co sprawia, że tlen dociera do każdego ziarenka i nasze bakterie nitryfikacyjne mogą dalej działać.

Pomyślmy o tym tak, że bez tych zwierząt mamy mnóstwo takich stref, w których wytwarzają się niebezpieczne dla naszych zwierząt gazy i my podczas grzebania w akwarium przypadkiem poruszymy mocno naszym zastanym piachem. Zobaczymy od razu unoszącą się ogromną czarną chmurę, która może przynieść różne efekty i niekoniecznie pożądane dla nas.

Najczęściej wybierane ślimaki piaskowe i rozgwiazda:

Glony na skale pojawiają się, jak grzyby po deszczu

Często jest tak, że po okresie dojrzewania zostają nam glony na skale lub nawet w trakcie prowadzenia akwarium po jakimś czasie pojawiają się glony i zastanawiamy się skąd one się wzięły oraz w jaki sposób można się ich pozbyć. Możemy usuwać je mechanicznie np. szczoteczką do zębów, ale żeby robić to codziennie? Odpada. Jeżeli mamy działające akwarium i pokolce w akwarium to pewnie te glony nie zagoszczą u nas zbyt długo, ale co w momencie, kiedy nie mamy jeszcze żadnego zwierzaka, który ma w swoim menu glony? Trzeba wybrać jakiegoś, a może nawet kilka?

Jest sporo zwierząt glonożernych, ale nie zawsze jesteśmy je w stanie wpuścić do naszego akwarium, a bo… ryba będzie zbyt wielka, a bo… może zaatakować inne ryby w akwarium itd. I tutaj powinniśmy postawić na najbardziej sprawdzone rozwiązania. Ryby, które nie dorastają do ogromnych rozmiarów i są bezpieczne dla naszej rafy koralowej i lubią glony to:

 • Salarias fasciatus
 • Ecsenius midas
 • Ecsenius bicolor

Jeżeli chcemy dołożyć jeszcze jakiś super glonożerców to nie możemy pominąć jeżowców. Są to niesamowite stworzenia, często ludzie określają je mianem buldożerów dlatego, że idą przed siebie i zostawiają za sobą pasek czystej, wyczyszczonej skały z glonów. Bardzo pomocne w walce z glonami. Lista najpopularniejszych jeżowców:

 • Diadema stetosum
 • Mespilia globulus
 • Tripneustes gratilla
 • Astropyga radiata

Naszą ekipę glonożerców możemy zasilić jeszcze takimi zwierzakami, jak ślimaki i kraby, co do tych ostatnich to dla mnie numerem jeden jest krab Mitrax (Mithraculus sculptus). Ma piękny ciemnozielony kolor i włochate odnóża, a co najważniejsze pomoże nam pozbyć się glonu Valonia, który jest bardzo ciężki do usunięcia w sposób mechaniczny i potrafi być bardzo dokuczliwy koralowcom, które będą przez ten glon osłabiane i nie będą ładnie się otwierać. W najgorszym przypadku ten glon zabije naszego koralowca dlatego warto mieć zwierzaka, który ma w swoim jadłospisie Valonię.

Pomocne bezkręgowce:

Problem z Aiptasią, szklanymi różyczkami

Aiptasia to niepożądany ukwiał, który często pojawia się w akwariach morskich. Nazywany jest też często szklaną ryżyczką. Jego obecność nie świadczy o niczym dobrym ponieważ jest to taka „samosiejka”, która za chwilę może zacząć dominować w naszym akwarium i parzyć nasze zwierzęta aż ich nie uśmierci. Ciężko jest pozbyć się Aiptasi mechanicznie z akwarium, można próbować chemią, ale nie każdy preparat będzie skuteczny. Najlepszym rozwiązaniem jest wpuścić naturalnego wroga do akwarium np. krewetka Lysmata wurdemanni, która żywi się Aiptasiami i przy tym uwaga. Jest bezpieczna dla naszych koralowców.

Natomiast wybierając rybę, która może zjeść Aiptasie bierzemy na siebie również ryzyko, że zacznie nam zjadać nasze koralowce – tak to zazwyczaj bywa przy wyborze ryb na Aiptasie, ale spokojnie są też takie ryby, które lubią zjadać Aiptasie i są bezpieczne dla koralowców, jak Chelmon rostratus.

Istnieje również specjalista w walce z szklanymi różyczkami. Jest nim ślimak Berghia verrucicornis. Specjalista pokarmowy, który odżywia się jedynie Aiptasiami. Są to bardzo małe ślimaki i dlatego trzeba wpuścić odpowiednią ilość do akwarium w zależności od zapotrzebowania.

Na walkę z aiptasią:

Chore ryby

Zdarza się, że nasze ryby nagle „coś” bierze. Widzimy, że dotknęła je jakaś ospa albo inne paskudztwo i są różne sposoby walki z chorobami ryb morskich, ale zawsze wielu specjalistów poleca zwierzęta, które stanowią taką opiekę medyczną dla innych zwierząt. Taka pomoc tychże specjalistów polega na czyszczeniu innych zwierząt z różnych nalotów bakteryjnych, pasożytów czy po prostu czyszczenia z resztek pokarmów zalegających w gębie.

W każdym razie ich zadanie polega na pomocy w dojściu do siebie innym osłabionym zwierzętom, które tej pomocy wymagają.

Najpopularniejszymi zwierzętami, które pomagają „leczyć” innych to:

Ekipa czyszcząca bardzo nam pomoże, ale…

Istnieje jeszcze wiele zwierząt, które mogą nam pomóc w akwarium, ale nie sposób ich wszystkich tutaj umieścić. Musimy sami wzbogacić się o wiedzę, która pozwoli nam prowadzić swoje akwarium w sposób komfortowy i bezproblemowy dla nas, który pozwoli uniknąć nam wielu problemów.

Trzeba pamiętać o tym, że ekipa czyszcząca rozwiąże za nas wiele problemów i pomoże w funkcjonowaniu naszego podwodnego świata, ale jeżeli możemy ją wspomóc poprawiając jakość wody czy wybierając lepszej jakości produkty lub sprawdzone rozwiązania to zróbmy to dla naszego akwarium. Nasze akwarium ma nas cieszyć, a nie sprawić żebyśmy stali się jego niewolnikiem. Prowadźmy je z głową.