Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

KORALOWCE

Euphyllia glabrescens

Naturalnym miejscem występowania Euphyllia glabrescens jest praktycznie cały obszar Indo-Pacyfiku oraz ciepłe wody Morza Czerwonego. Najczęściej spotkać go można na stosunkowo małych głębokościach do 35 metrów.

Euphyllia glabrescens to jeden z piękniejszych korali. Spotkać go można w kilku kolorach, jednak najpopularniejsze to zieleń i szarość. Gatunek charakteryzuje się całkiem długimi ramionami. Ich długość w niektórych przypadkach może przekraczać nawet 20 centymetrów. Ze względu na swój efektowny wygląd Euphyllia glabrescens stał się jednym z najpopularniejszych korali hodowanych w akwariach morskich na całym świecie.

Głównym sposobem odżywiania korala jest proces fotosyntezy. Umożliwiają mu to jednokomórkowe glony zwane zooksantellami, z którymi Euphyllia glabrescens żyje w ścisłej symbiozie. Oprócz tego koral potrafi także czerpać energię w sposób cudzożywny. Jego najczęstszym pożywieniem jest plankton, który wpada do otoczonego ramionami otworu gębowego.

Euphyllia glabrescens w akwarium

Oprócz bardzo efektownego wyglądu Euphyllia glabrescens swoją popularność w akwarystyce zawdzięcza także temu, że jest dość łatwy w hodowli. Gatunek ten nie powinien sprawiać większych problemów nawet początkującym akwarystom morskim, jeśli będą oni przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Koral potrzebuje sporo wolnego miejsca w akwarium. W niektórych sytuacjach potrafi wystawiać swoje polipy na dość spore odległości, co może zakończyć się poparzeniem innych mieszkańców zbiornika. Aby temu zapobiec, umieszczając Euphyllia glabrescens, należy zostawić wokół niego odpowiednią ilość wolnej przestrzeni.

Podobnie jak w naturalnym środowisku, w warunkach akwariowych Euphyllia glabrescens także potrafi odżywiać się dzięki fotosyntezie. Czerpanie energii ze światła może jednak okazać się niewystarczające dla optymalnego rozwoju tego gatunku. Aby wspomóc wzrost i dostarczyć koralowi większe ilości koniecznych do niego substancji, warto go dokarmiać około dwóch razy w tygodniu. W tym celu można podawać plankton w mrożonkach lub w postaci pokarmów suchych oraz płynnych. Zawarte w pokarmie składniki sprawią, że kondycja korali znacznie się poprawi.

Oprócz podawania pożywienia należy pamiętać o regularnym dodawaniu do wody wapnia, który jest jednym z podstawowych budulców Euphyllia glabrescens.

Wybierając w akwarium miejsce dla Euphyllia glabrescens, trzeba wziąć pod uwagę jego upodobania odnośnie do cyrkulacji wody. Gatunek ten nie toleruje silnego prądu wody, który może doprowadzić nawet do recesji tkanki, a w efekcie zniszczenia korala. Idealna dla niego cyrkulacja powinna być wolna, ale jednocześnie zmienna. Koral umiejscowiony w takim miejscu będzie miał zapewnione idealne warunki do rozwoju.

Euphyllia należy do korali, które rozrastają się stosunkowo szybko, jeśli w akwarium ma zapewnione odpowiednie do tego warunki. Łatwe jest także rozmnażanie tego gatunku. Wystarczy jedynie odciąć odpowiedniego polipa oraz umocować go na skale. Łatwość ta także przyczynia się do popularności korala w akwarystyce. Zamiast niszczyć środowisko, można po prostu rozmnażać Euphyllia glabrescens w hodowlach.

NazwaEuphyllia glabrescens
PochodzenieIndo-Pacyfik, Asutralia
Trudnośćłatwa
Agresywnośćniska/średnia
Oświetlenieśrednie
Umiejscowienie w akwariumdół/środek
Cyrkulacja wodyśrednia/duża
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, phytoplankton, zooplankton

Zakup euphyllia glabrescens

Przy zakupie korali z gatunku Euphyllia glabrescens trzeba zachować szczególną czujność i zwrócić uwagę na ich kondycję. Tkanka wybranego osobnika powinna być zdrowa, bez żadnych widocznych nieprawidłowości i pasożytów. Unikać należy także korali z widocznymi objawami recesji. Euphyllia glabrescens jest podatny na infekcje bakteryjne, więc po zakupie warto zrobić mu kąpiel w odpowiednim preparacie dezynfekującym przed umieszczeniem w zbiorniku. Brak tej czynności może narazić nie tylko dany okaz, ale i wszystkich innych mieszkańców akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *