Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

KORALOWCE

Euphyllia paraancora

Euphyllia paraancora to dość łatwy w hodowli koralowiec, który cieszy się sporą popularnością w akwariach morskich. Oprócz dość niskich wymagań hodowlanych, gatunek ten zawdzięcza swoją powszechność również estetycznemu i efektownemu wyglądowi. Euphyllia paraancora często jest więc pierwszym wyborem podczas zakładania zbiornika morskiego.

Koralowiec ten charakteryzuje się tym, że w ciągu dnia potrafi wysuwać swoje polipy na stosunkowo duże odległości. Jeśli więc podczas wprowadzania do zbiornika zostanie umieszczony w złym miejscu, może dojść do poparzenia przez niego innych zwierząt żyjących w akwarium. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, powinno się zostawić wokół Euphyllia sporo wolnej przestrzeni.

Wybierając miejsce dla tego gatunku, warto także pamiętać o tym, że nie przepada on za zbyt silną cyrkulacją wody, która może bardzo niekorzystnie wpływać na jego kondycję. Idealna cyrkulacja powinna być słaba, ale zmienna.

Warunki oświetleniowe nie powinny być problemem dla Euphyllia paraancora. Koralowiec bardzo łatwo przystosowuje się do każdego światła. Jedyną konsekwencją umieszczenia go w zacienionym miejscu może być konieczność dokarmiania mrożonymi pokarmami.

Głównym źródłem pozyskiwania energii dla Euphyllia paraancora jest proces fotosyntezy. Koral może go przeprowadzać dzięki symbiozie z zooksantelami. Dodatkowym źródłem pożywienia (zwłaszcza gdy koral nie ma dostępu do wystarczającej ilości światła) mogą być wszelkie mrożone pokarmy zawierające plankton. Mrożonki należy podawać nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Dzięki nim koralowiec ma możliwość pozyskiwania większej ilości składników, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Euphyllia paraancora również jako dom dla błazenków

Euphyllia paraancora należy do korali twardych, które charakteryzują się twardym szkieletem zbudowanym w dużej mierze z wapnia. Chcąc utrzymać go w dobrej kondycji, należy utrzymywać poziom wapnia i strontu w wodzie na odpowiednim poziomie. Oprócz tego koralowiec może bardzo źle reagować na wszelkie wahania parametrów wody. Temperatura w zbiorniku powinna być utrzymywana na poziomie 24 – 27 stopni Celsjusza.

W akwariach zdarza się, że Euphyllia paraancora staje się domem dla błazenków. Z reguły taki stan rzeczy jest korzystny dla obu organizmów, jednak warto mieć na uwadze, że młode i nierozwinięte koralowce mogą przez to ucierpieć.

Koralowiec stosunkowo łatwo się rozmnaża przez podział główek. Szczepienie polega po prostu na odpowiednim odcięciu szkieletu i umieszczeniu go na skale. Dzięki tej łatwości rozmnażania Euphyllia głównie pochodzi z hodowli, co pozwala oszczędzić okazy występujące w środowisku naturalnym.

Opisywany gatunek jest dość wrażliwy na wszystkie możliwe uszkodzenia oraz choroby spowodowane przez bakterie i inne pierwotniaki. Nie służą mu także glony porastające szkielet. Z tego powodu kupując koralowiec w sklepie, warto zwrócić szczególną uwagę na jego kondycję. Włożenie o akwarium chorego osobnika może spowodować problemy ze wszystkimi stworzeniami żyjącymi w akwarium.

NazwaEuphyllia paraancora
PochodzenieIndonezja, Morze czerwone, Filipiny, Nowa Gwineia
Trudnośćłatwa
Agresywnośćniska
Oświetlenieśrednie
Umiejscowienie w akwariumpołowa
Cyrkulacja wodyśrednia
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, zooplankton, phytoplankton

Środowisko naturalne Euphyllia paraancora

Naturalnym środowiskiem dla Euphyllia paraancora są wody w pobliżu Papui-Nowej Gwinei oraz Filipin. Najczęściej można go spotkać w rafach koralowych znajdujących się na głębokościach do 30 metrów. Koralowiec żyje w symbiozie z zooksantelami, dzięki którym może żywić się przez proces fotosyntezy. Często zdarza się także, że osobniki Euphyllia paraancora są schronieniem dla Amphripionów, czyli popularnych błazenków. W niektórych przypadkach wśród polipów koralowca można spotkać także rozmaite gatunki symbiotycznych krewetek.

Średnia wielkość koralowców z tego gatunku wynosi około 15 centymetrów. Czasami można spotkać też nieco większe osobniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *