Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

SPRZĘT AKWARYSTYCZNY

Filtr osmotyczny

Pozornie czysta woda tak naprawdę zawiera sporo zanieczyszczeń i związków chemicznych, które niekoniecznie są dobre i przez wszystkich pożądane. Mogą się w niej znajdować substancje takie jak pierwotniaki, bakterie i wirusy oraz wszelkie brudy mechaniczne, jak muł, piasek i rdza. Sposobem na pozbycie się z wody wszystkich niechcianych zanieczyszczeń jest zjawisko odwróconej osmozy, dzięki któremu można wyeliminować niemal 100% szkodliwych substancji zawartych w wodzie.

Do skorzystania ze zjawiska odwróconej osmozy potrzebny jest filtr osmotyczny, zwany także filtrem RO. Urządzenie oprócz tego, że produkuje praktycznie krystaliczną wodę, dodatkowo ją zmiękcza, niwelując tym samym ryzyko powstawania osadu kamiennego w kontakcie z wodą.

Filtr osmotyczny jest powszechnie używany przez osoby mające problemy z nerkami. Woda RO jest także często używana w gospodarstwach domowych do mycia warzyw i owoców i w urządzeniach takich jak żelazka, ekspresy do kawy oraz czajniki. Krystalicznie czysta woda jest niezastąpiona też jako picie dla zwierząt domowych oraz w celach akwarystycznych.

Filtr osmotyczny w akwarystyce

Wszystkie gatunki ryb hodowanych w akwariach morskich potrzebują do prawidłowego rozwoju idealnie czystej wody. Naturalne środowisko występowania tych egzotycznych zwierząt jest pozbawione wszelkiego rodzaju chemicznych i fizycznych zanieczyszczeń, czego niestety nie można powiedzieć o wodzie wodociągowej. Aby nadawała się ona do akwarium, należy najpierw poddać ją procesowi odwróconej osmozy przy pomocy filtra RO. W przeciwnym razie parametry panujące w zbiorniku mogą ulec zachwianiom, które mogą doprowadzić nawet do śmierci delikatnych ryb i koralowców.

Nie tylko akwaria morskie wymagają użycia filtra osmotycznego. Także niektóre gatunki zwierząt słodkowodnych nie mogą obejść się bez krystalicznie czystej wody. Przykładem mogą być niektóre bardziej wymagające gatunki krewetek lub ryb, takich jak delikatne i piękne paletki.

Filtr RO również zmiękcza wodę, co przekłada się na stabilniejsze i bardziej precyzyjne parametry w zbiorniku. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, kiedy zachodzi potrzeba dokładnego dawkowania suplementów w akwariach morskich. Substancje zawarte w zwykłej wodzie kranowej mogą bardzo łatwo wpłynąć destrukcyjnie na pieczołowicie tworzone przez akwarystę warunki w zbiorniku. Filtr osmotyczny daje pewność, że woda jest czysta i nie zawiera miedzi, chloru i innych szkodliwych substancji nieakceptowalnych w akwarium.

Jaki filtr odwróconej osmozy wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów filtrów osmotycznych, które różnią się między sobą działaniem i zastosowaniem. Przed zakupem danego modelu należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem, gdyż nie każdy filtr RO sprawdzi się tak samo dobrze w różnych warunkach.

Poszczególne modele filtrów różnią się od siebie głównie wkładem, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za filtrację wody. Tych może być kilka, jednak w większości przypadków do zastosowania w akwarystyce w zupełności wystarczą te podstawowe. Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest wydajność filtra. Ta z oczywistych względów powinna być ściśle dopasowana do pojemności akwarium. W Przeciwnym razie korzystanie z urządzenia może okazać niewygodne i raczej mało efektywne. Na wydajność filtra znaczący wpływ mają takie czynniki jak producent oraz dodatkowe akcesoria, które w wielu przypadkach pozwalają znacznie ją zwiększyć przy możliwie jak najmniejszym zużyciu wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *