Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

PARAMETRY WODY TESTY WIEDZA AKWARYSTYCZNA

Jak dbać o akwarium morskie?

Każdy z nas chce jak najlepiej zadbać o swoje akwarium morskie, o koralowce, bezkręgowce i ryby, które w nim się znajdują i to normalne, że szukamy takiego idealnego sposobu, ale taki nie istnieje niestety. Każde akwarium jest inne i to jest niezaprzeczalny fakt. U jednego będzie wszystko ładnie funkcjonować, a u drugiego już niekoniecznie. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo wiele zmiennych, które mogą mieć wpływ na to począwszy od jakości wody po filtrze RO, ilości pokarmu jaką karminy nasze ryby i kończąc na naszym oświetleniu czy samym umiejscowieniu akwarium w domu.

Każdy ma inne podejście i dba inaczej o swoich podopiecznych i osprzęt, ale postaram się zwrócić Twoją uwagę na kilka ważnych elementów, które pozwolą lepiej zadbać o Twoje akwarium morskie.

Zadbaj o wodę w swoim akwarium

Zacznijmy od podstaw czyli testów wody, które są niezbędne do kontrolowania warunków, które panują w naszym akwarium. Ich wyniki mogą wiele nam powiedzieć o aktualnej kondycji akwarium.

Będziemy sprawdzać takie parametry wody, jak:

 • NO3 – azotany
 • PO4 – fosforany
 • Mg – magnes
 • Ca – wapń
 • KH – twardość węglanowa

Sprawdzimy również:

Jest to tylko siedem parametrów wody, które uznaje się powszechnie za podstawowe i o te parametry musimy zadbać przede wszystkim. Poprawne parametry wody powinny wyglądać tak:

 • NO3 – 0 do 2mg/l
 • PO4 – 0mg/l
 • Mg – 1350 – 1400mg/l
 • Ca – 400-440mg/l
 • KH – ~8 dKH
 • Temperatura 24°
 • Poziom zasolenia 35‰ / 1025 (od 1022-1025)

Jak wykonać podstawowe testy wody

W takie testy najlepiej jest się zaopatrzyć w sklepie z akwarystyką morską gdzie sprzedawca doradzi nam, którymi testami warto mierzyć parametry i które pokazują nam rzetelny wynik. Testy kropelkowe będą na pewno lepsze od paskowych. Istnieją jeszcze urządzenia elektroniczne tzn. fotometry, które również pozwalają nam sprawdzać konkretne pierwiastki w wodzie, ale są zdecydowanie droższe od kropelkowych.

Testy kropelkowe wykonujemy na dwa sposoby:

 • Bierzemy x ml wody z akwarium do fiolki i dodajemy w odpowiedniej kolejności reagenty (są opisane nr.1, nr.2 itp.). Odkładamy na chwilę. Woda w fiolce zmieni się np. na bardzo jasny różowy kolor. Kładziemy taką fiolkę na specjalnej skali, którą mamy w pudełku testu i odczytujemy wynik dopasowując kolor z fiolki do koloru na tabeli i odczytujemy wynik.
 • Drugą opcją jest wzięci x ml wody z akwarium do fiolki, dodanie reagentów w odpowiedniej kolejności i ostatni reagent nabieramy do specjalnej strzykawki, z której reagent w płynie kropelkami dawkujemy do fiolki z wodą aż do uzyskania odpowiedniego koloru z instrukcji. np. ciemno-niebieski. Wtedy przestajemy dodawać dalej i patrzymy na naszą strzykawkę i sprawdzamy ile zostało nam w strzykawce reagentu np. 0.1ml i sprawdzamy w tabeli jaki mamy wynik.

Wykonywanie testów jest bardzo proste i po kilku razach nie zajmie nam to więcej niż kilka minut.

Temperaturę odczytujemy z termometru i najlepiej gdyby nie był przymocowany pod samą lampą bo będzie taka szansa, że pokaże nam wyższą temperaturę niż jest w rzeczywistości. Temperaturę utrzymujemy na 24°.

Jak sprawdzić poziom zasolenia w wodzie?

Skupmy się na dwóch urządzeniach dzięki którym sprawdzimy zasolenie:

 • Salimetr spławikowy – urządzenie, które wygląda jak sama nazwa mówi, jak spławik. Nabieramy wody do naczynia i zanurzamy go w wodzie. Poprzez odpowiednią gęstość wody wynurzy się na odpowiednią wysokość. W szyjce spławika znajdziemy pasek papierowy, z którego odczytujemy wynik. Jeżeli jest zanurzony na wysokości zielonego odcinka to znaczy, że nasze zasolenie mieści się w normie. Takie salimetry działają najlepiej gdy woda ma 24°-25°.
 • Refraktometr optyczny – dużo bardziej zaawansowane urządzenie i droższe niż salimetr spławikowy, ale naprawdę warto kupić refraktometr do sprawdzania zasolenia w akwarium. Refraktometr optyczny działa na zasadzie pryzmatu, który kieruje światło przez naszą wodę i wewnątrz niego mamy skalę, z której odczytujemy wynik. Bierzemy kilka kropli wody z akwarium za pomocą pipety i nakładamy kilka kropli na nasze szkiełko, zamykamy zasłonkę przeźroczystą aby rozprowadziła równo krople po szkiełku. Następnie kierujemy refraktometr pod światło i przystawiamy nasze oko do wizjera. Refraktometry są bardzo dokładne, mają możliwość kalibrowania za pomocą śrubki i to co najlepsze możemy dać zimną wodę do badania a i tak pokaże nam prawidłowy wynik ponieważ kompensują różnicę temperatury. Bardzo przydatne kiedy zasalamy świeżo wyprodukowaną wodę RO.

Jak dbać o parametry wody w akwarium morskim

Przede wszystkim wykonujmy testy systematycznie raz w tygodniu przed podmianą wody. Na bieżąco będziemy wiedzieć, co się dzieje. Wykonywanie testów raz na rok nic nam nie da niestety. Dużo osób robi testy dopiero wtedy, kiedy jest źle, ale nie tędy droga przecież.

Akwarium działa 24h/7 i życie, które znajduje się w środku pochłania pokarm, różne pierwiastki i później wydala je z powrotem do wody. Parametry wody ulegają praktycznie cały czas zmianie.

Co zrobić jeżeli moje parametry znacząco odbiegają od tych „idealnych”?

Załóżmy, że mamy takie parametry wody i chcemy je poprawić:

 • NO3 – 50 mg/l
 • PO4 – 0.5 mg/l
 • Mg – 1150 mg/l
 • Ca – 340 mg/l
 • KH – 7dKH
 • Temperatura 22°
 • Poziom zasolenia 1030

Wysoki poziom NO3

Zbyt wysoki poziom NO3 w akwarium możemy usunąć najszybciej w taki sposób, że zrobimy bardzo dużą podmianę wody, ale musimy pamiętać, że jeżeli mamy 50mg/l to znaczy, że każdy litr wody w naszym akwarium ma 50mg! Jak podmienimy 50% wody to poziom NO3 spadnie nam o 50% czyli wyniesie 25mg/l itd.

Istnieją również inne metody usuwania NO3 z akwarium np. polimery w płynie. Przy tej metodzie musimy wykazać się odrobiną cierpliwości bo takie preparaty muszą być dawkowane codziennie i na efekt musimy poczekać kilka dni lub nawet tygodni. Wszystko zależy od poziomu NO3 jaki chcemy zredukować i dobrania odpowiedniej dawki dziennej preparatu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć…

Jeśli borykamy się z zbyt dużym NO3 w akwarium to musi być jakaś przyczyna tego, wysokie NO3 bierze się najczęściej z przekarmiania ryb i resztek pokarmu, które zalegają nam w skale i się rozkładają. Również z nadmiernej ilości zwierząt w akwarium i bardzo słabej filtracji. Lepiej karmić mniej a częściej niż raz dziennie wrzucić całą kostkę pokarmu na pięć małych rybek, które nawet jednej trzeciej kostki nie zjedzą. Zalegający pokarm bardzo źle wpływa na jakość naszej wody.

Wysoki poziom PO4

Źródłem PO4 w akwarium może być skała przez jakiś czas aż do momentu, jak nie odda całego pokładu PO4 z siebie. Pokarm również wygeneruje nam PO4 więc warto jest zadbać o to żeby nigdzie nam nie zalegał w akwarium jeżeli chcemy zadbać o swoje akwarium morskie. Tak samo, jak w przypadku NO3 możemy zrobić podmianę wody i odpowiednio zredukować PO4 w akwarium.

Na całe szczęście absorbery PO4 działają świetnie i w ciągu kilku godzin potrafią zredukować fosforany do zera. Najlepszą wydajność takie wkłady uzyskują kiedy są wsypane do filtra fluidyzacyjnego/przepływowego.

Magnes Mg & Wapń Ca

Magnes i wapń są podstawowymi pierwiastkami w naszej wodzie i budulcem dla zwierząt morskich. Ich stosunek powinien być 3:1 np. Mg 1320, Ca 440. Niedobór może skutkować bardzo słabym wchłanianiem tych pierwiastków przez nasze zwierzęta. Zablokowaniem ich wzrostu. Zbyt wysoki poziom może odzwierciedlić swoje szkodliwe przejawy na naszej biologii w akwarium.

Musimy zadbać o to żeby stosunek Mg do Ca wynosił 3:1. W tym celu wykorzystajmy testy na Mg i Ca. Zróbmy podmianę i po 24h wykonajmy testy. Po kolejnych 24h zróbmy znów testy i sprawdźmy jaki pobór ma nasze akwarium. Mając takie informację możemy świadomie dawkować Mg i Ca do akwarium aby uzupełnić pobór.

Jak uzupełnić niedobór? Sklepy znów przychodzą nam z pomocą. Są preparaty, którymi możemy podnosić osobno poziom Mg i Ca.

KH – twardość węglanowa

Jeden z najważniejszych pierwiastków w wodzie. Odpowiada m.in. za proces nitryfikacji w akwarium czyli procesie usuwania amoniaku i azotu z naszej wody. Również odpowiada za stabilizację pH. Bardzo ważne jest zadbanie o stałą wartość twardości węglanowej w wodzie, która powinna wynosić ~8dKH

Jak uzupełnić niedobór KH? Tak jak wyżej, zaopatrujemy się w preparat do podwyższenia KH.

Zbyt wysokie zasolenie

Tutaj nie powinniśmy mieć żadnego problemu żeby wrócić do prawidłowego poziomu zasolenia. Jedyne rozwiązanie jakie mamy to rozcieńczenie naszej wody. Robimy po prostu podmianę wody w akwarium na wodzie RO nie zasalając jej. Powtarzamy podmiany aż do prawidłowego zasolenia.

Nie musimy robić tego od razu aby uniknąć szoku dla naszych zwierząt możemy to robić przez kilka dni, co jest jak najbardziej zalecane w takich sytuacjach.

Temperatura

Grzałka w akwarium na pewno nam pomoże. Ustawiamy ją na 24° i jeżeli działa poprawnie regulator temperatury to będzie pilnować za nas tego parametru. Dla pewności możemy podpiąć grzałkę do innego urządzenia, które zabezpieczy nas w przypadku uszkodzenia regulatora w grzałce i jej pracy w pełnej mocy. Takie urządzenie odetnie zasilanie do grzałki, która zbyt wysoko podnosi temperaturę wody.

W przypadku zbyt wysokiej temperatury można podpiąć urządzenie zwane chłodziarką do akwarium.

Oświetlenie w akwarium morskim

Posiadając koralowce musimy zadbać o parametry wody tak dobrze, jak tylko potrafimy aby nasze koralowce miały się dobrze i rosły. Dobre parametry na pewno będą sprzyjać temu, ale bardzo ważne jest również źródło światła ponieważ koralowce to zwierzęta, które fotosyntezują i potrzebują dobrego światła do życia. Efektem końcowym fotosyntezy jest glukoza.

Świetlówki wewnątrz są wypełnione luminoforem, parami rtęci i argonem. Z upływem miesięcy świetlówka wypala się i nie świeci już tak samo, jak na początku. Traci swoje właściwości. Musimy o tym pamiętać ponieważ, co 6-7 miesięcy należy wymienić świetlówki na nowe. Musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie dla koralowców przez cały okres funkcjonowania akwarium. Zła jakość światła może prowadzić do złej kondycji naszych korali i wzrostu niepożądanych glonów.

Filtr RO

Filtr odwróconej osmozy to filtr, którego zadaniem jest bardzo dokładne przefiltrowanie wody wodociągowej. Taki filtr składa się z wkładu sedymentacyjnego, filtra węgla aktywowanego, membrany osmotycznej. Te filtry mają za zadanie usunąć z wody takie rzeczy, jak: rdza, muł, piasek, chlor, zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Filtry RO mogą być bardzo rozbudowane o kilka dodatkowych wkładów, ale o tym napiszę w innym artykule.

Posiadając miernik TDS możemy kontrolować jakość wody, którą produkujemy do akwarium. Najlepiej kiedy nasz wynik to: 000. Dbajmy o nasz filtr RO i nie zanieczyszczajmy swojego akwarium.

Jak dbać o akwarium morskie w skrócie

Krótko mówiąc. Zwracajmy uwagę na to ile nasze ryby są w stanie zjeść czy wszystko co dajemy zjadają czy jednak spora część pokarmu leci w skałę i tam się rozkłada. Zacznijmy karmić mniejszymi porcjami a częściej niż ogromną ilością raz dziennie. Jeżeli nie ma nas przy akwarium ciągle to żadnego problem ponieważ możemy zaopatrzyć się w automatyczny karmnik.

Raz w tygodniu wykonać testy wody i kontrolować parametry. Akwaria morskie lubią być stabilne, zadbajmy o to żeby codziennie nasze akwarium miało wystarczającą ilość pierwiastków, niskie NO3 i PO4.

Zwracajmy uwagę na temperaturę jaka panuje w akwarium. Zbyt wysoka może zaszkodzić i to bardzo naszym zwierzakom. W wyższej temperaturze szybciej tracimy tlen w naszej wodzie. Koralowce bieleją i umierają.

Upewnijmy się, że nasze urządzenie do mierzenie zasolenia jest poprawnie skalibrowane i pokazuje nam dobry wynik. Utrzymujmy stały poziom zasolenia.

Zdecydowana większość koralowców fotosyntezuje więc wymieniajmy nasze świetlówki regularnie, co 6-7 miesięcy ponieważ nie świecą już, jak nowe i nie są wystarczające.

Wymieniajmy nasze wkłady w filtrze RO, kiedy już nie dają rady! Najlepiej zamontować trzy punktowy mirnik TDS, który wpinamy na stałe do naszego filtra RO.

Wiedząc już, co wypadałoby robić żeby zadbać o akwarium morskie warto zacząć to wdrażać w życie. Akwarystyka morska to bardzo wymagająca dziedzina i często wymaga sporej wiedzy od nas, a którą ciężko nie raz zdobyć. Ciężko również jest też się powstrzymać od ciągłych zmian w akwarium. Ciągłe grzebanie w akwarium nie wpływa na nie korzystnie. Widać po naturze, jak ciągłe ingerencje ludzkości wpływają na nią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *