Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

PARAMETRY WODY SPRZĘT AKWARYSTYCZNY

Jakie zasolenie w akwarium morskim

To, jakie zasolenie w akwarium morskim należy zastosować, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest zdecydowanie obsada zbiornika. Hodowane w akwariach morskich gatunki bardzo często pochodzą z mórz i oceanów całego świata. W swoim naturalnym środowisku mają one różne parametry wody, w tym zasolenie. W zbiorniku należy po prostu możliwie jak najdokładniej odwzorować naturalne parametry wody dla hodowanych zwierząt. Inną kwestią decydującą o poziomie zasolenia akwarium są indywidualne upodobania każdego akwarysty. Biorąc pod uwagę te aspekty, oczywiste jest, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Jakie zasolenie w akwarium morskim?

Pomimo tego, przeglądając fora internetowe, na których doświadczeni akwaryści dzielą się swoimi uwagami, można wywnioskować, że większość popularnych gatunków ryb i koralowców może być z powodzeniem utrzymywana w wodzie o zasoleniu w zakresie od 0,023 do 0,026. Ustalając odpowiednie zasolenie do swojego zbiornika, można wziąć to pod uwagę, ale należy pamiętać, że głównym wyznacznikiem parametrów wody zawsze powinny być wymagania stworzeń żyjących w danym akwarium morskim. W przeciwnym wypadku łatwo doprowadzić do sytuacji, przez którą kondycja ryb i koralowców ulegnie znacznemu pogorszeniu. Zbiorniki z koralowcami twardymi SPS lubią mieć zasolenie w wyższym zakresie powyżej 1.025. Akwaria mieszane koralowce i ryby w przedziale 1.023 – 1.025, a zbiorniki z samymi rybami spokojnie poradzi sobie z zasoleniem 1.020.

Jak mierzyć poziom zasolenia w akwarium morskim?

Kluczem do utrzymania stabilnych parametrów wody jest sprawdzanie jakie zasolenie w akwarium morskim jest obecnie. Pomiarów można dokonać na kilka sposobów, przy czym warto pamiętać, że poszczególne metody różnią się dokładnością.

Najpopularniejszym wśród akwarystów urządzeniem do mierzenia zasolenia wody jest refraktometr. Aby dokonać pomiaru, wystarczy nanieść kilka kropel wody z akwarium na pryzmat, a następnie skierować okular refraktometru w stronę słońca. Wynik można łatwo odczytać na skali, w którą urządzenie jest wyposażone. Na rynku dostępnych jest wiele modeli refraktometrów, jednak do celów akwarystycznych warto wybierać te, które zostały stworzone specjalnie do tego. Takie modele już fabrycznie są odpowiednio skalibrowane, dzięki czemu zapewniają możliwie najwyższą łatwość i dokładność pomiaru.

Innym dość znanym narzędziem, które pozwala zmierzyć jakie zasolenie w akwarium morskim jest tak zwany spławik. Jego działanie opiera się o Prawo Archimedesa, które mówi, że ciało zanurzone w wodzie jest pozornie lżejsze o tyle, ile waży wyparta przez nie woda. Im więcej wody wyprze spławik, tym głębiej się zanurzy, a umieszczona na nim skala pozwoli określić gęstość (a więc i zasolenie) wody w akwarium. Spławik jest powszechnie uważany za narzędzie nieco mniej dokładne od refraktometru.

Jak przygotować wodę do akwarium morskiego?

Jak wszyscy doskonale wiedzą, podstawową różnicą pomiędzy akwarium morskim a słodkowodnym jest zasolenie wody. Aby zwierzęta pochodzące z mórz i oceanów mogły przetrwać w zbiorniku, należy zapewnić im odpowiednie warunki przy pomocy wybranej soli.

Przygotowanie wody do akwarium morskiego nie jest trudne. Wystarczy wlać wodę RO w odpowiedniej ilości do pojemnika i dodać do niej odpowiednią ilość soli jaką podaje producent na opakowaniu X litrów wody / X gram soli. Następnie roztwór należy wymieszać przy pomocy małej pompy włożonej do pojemnika lub po prostu mieszać kilka minut. Po tych czynnościach warto zmierzyć poziom zasolenia wody przy użyciu jednego ze służących do tego urządzeń np. refraktometr. Jeśli okaże się, że poziom soli w wodzie wciąż jest zbyt niski, trzeba ponownie dosypać miarkę soli, wymieszać i dokonać pomiarów. Jeśli zasolenie będzie zbyt wysokie, najlepszym rozwiązaniem będzie dolanie do pojemnika większej ilości wody RO w celu rozcieńczenia.

Podczas tych czynności trzeba pamiętać, że do akwarium morskiego powinno używać się wyłącznie wody osmotycznej, która nie zawiera żadnych substancji mogących zaszkodzić rybom lub koralowcom. W tym celu korzystamy z filtra osmotycznego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *