KH odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu parametrów wody w akwarium morskim na odpowiednim poziomie. To właśnie od niego w dużej mierze zależy zwiększanie lub zmniejszanie wartości twardości ogólnej oraz odczynu wody, które są kluczowe dla utrzymania zbiornika w dobrej kondycji. Czym więc jest KH i co robić, aby w świadomy sposób wpływać na jego poziom?

KH w akwarium morskim jako część składowa twardości ogólnej

Twardość ogólna wody określana często jako GH to całkowite stężenie jonów wapnia i magnezu w wodzie. Od wartości tego parametru w dużej mierze zależy życie i zdrowie wielu gatunków ryb mieszkających w akwarium morskim. Bardzo ważnym składnikiem mającym wpływ na wartość GH, jest twardość węglanowa, czyli właśnie KH.

Wartość węglanowa pochodzi z wapnia i soli kwaśnych węglanów magnezu. Regulując poziom KH w akwarium morskim, można w dość łatwy sposób wpływać na poziom twardości ogólnej. Podniesienie KH oznacza oczywiście podwyższenie wartości GH, a obniżenie analogicznie ją zmniejsza. Oprócz tego twardość węglanowa ma również ogromny wpływ na odczyn wody, czyli pH. Mianowicie im KH jest większe, tym na stabilniejszym poziomie utrzymuje się odczyn. Powszechnie przyjmuje się, że pH jest zdecydowanie najstabilniejsze, kiedy KH wynosi 5-7n.

Z ogromnej roli, jaką pH odgrywa w akwarystyce morskiej, zdaje sobie sprawę każdy, kto chociaż raz w życiu się z nią zetknął. Odczyn wody dla większości gatunków jest tym, co decyduje o jakości ich życia w akwarium. Oznacza to, że odpowiednio dobrane pH ma wpływ na wzrost, intensywność ubarwienia, zdrowie oraz długość życia ryb. Niektórzy akwaryści twierdzą, że to właśnie od tej wartości powinno zaczynać się kontrolowanie parametrów wody w akwarium morskim.

Jak skutecznie wpływać na poziom KH w akwarium morskim?

Skoro znaczenie KH w akwarium morskim i jego wpływ na pozostałe parametry został omówiony, warto dowiedzieć się co robić, aby świadomie kontrolować twardość węglanową. Doświadczeni akwaryści morscy proponują wiele bardziej lub mniej skutecznych sposobów, dzięki którym można w dość łatwy sposób obniżyć lub podnieść KH. Zastosowanie ich we własnym akwarium w wielu przypadkach może rozwiązać problemy ze stabilnością parametrów wody.

W celu podniesienia KH, na samym początku najlepiej wypróbować dodanie do wody akwariowej węglanu wapnia (CaCo3). Jako najlepszą proporcję zaleca się mniej więcej pół łyżeczki do herbaty na każde 100 litrów wody. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność odmierzania, gdyż każda pomyłka w obliczeniach może doprowadzić do znacznego zachwiania wszystkich parametrów wody w zbiorniku. Twardość węglanową można podnieść również poprzez włożenie do zbiornika wszelkiego rodzaju wapiennych elementów. Mogą to być na przykład muszle, wapień lub nawet korale. Dobrze jest także umieścić tego typu elementy bezpośrednio w filtrze wody.

Jeśli zaś celem jest obniżenie poziomu twardości węglanowej, warto rozważyć wymieszanie wody akwariowej z wodą destylowaną. Celem takiego działania jest oczywiście zmniejszenie zawartości węglanów w zbiorniku. Oprócz tego niektórzy hodowcy zalecają także dodanie do wody kwasu ortofosforowego. Rozwiązanie to jest skuteczne, jednak kwas może w łatwy sposób doprowadzić do nagłych, niekontrolowanych skoków pH, których skutki bywają bardzo niebezpieczne.

Oczywiste jest, że podczas przeprowadzania powyższych czynności obowiązkowo należy ciągle kontrolować poziom KH w wodzie. Jak łatwo się domyślić, zaniechanie tej czynności może łatwo doprowadzić do wymknięcia się parametrów wody spod kontroli i pogorszenia jakości życia zwierząt, a tego chyba nikt by nie chciał.