Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

BEZKRĘGOWCE

Lysmata amboinensis

Lysmata amboinensins to gatunek krewetek występujących głównie w Oceanie Spokojnym, Indyjskim oraz w ciepłych wodach Morza Czerwonego. Są one stałym mieszkańcem niemal wszystkich raf koralowych. Główne pożywienie krewetek stanowi martwa tkanka oraz wszelkiego rodzaju pasożyty znajdujące się na skórze ryb. Właśnie z tego powodu często są one potocznie nazywane krewetkami czyszczącymi.

Lysmata amboinensis przy pomocy swoich czułek sprawia, że ryby do niej podpływają, a następnie wchodzi na nie i zaczyna oczyszczać skórę ze wszystkich pasożytów i martwych tkanek. Ciekawym zjawiskiem jest to, że nawet mięsożerne, potencjalnie niebezpieczne ryby nie atakują krewetki i pozwalają jej swobodnie poruszać się po swoim ciele. Niektóre gatunki ryb uchylają nawet swoje pokrywy skrzelowe lub otwierają paszcze, aby Lysmata amboinensis mogła usunąć stamtąd niechciane pasożyty lub resztki pokarmu.

Ryby bez problemu rozpoznają krewetki czyszczące dzięki ich nietuzinkowemu ubarwieniu. Pomarańczowe ciało i szczypce w połączeniu z białymi czułkami tworzą kombinację, której nie da się pomylić z żadną inną. Istnieje także atlantycka odmiana amboinensis, która na końcu odwłoka posiada bardzo charakterystyczny „wachlarz”.

Lysmata amboinensis w akwarium

Dzięki swojemu efektownemu wyglądowi i ciekawym umiejętnościom czyszczącym krewetki Lysmata amboinensis są bardzo częstymi mieszkańcami akwariów morskich. Pomagają dbać o kondycję ryb i pozbywają się wszelkich martwych tkanek zalegających na dnie zbiornika.

Jeśli w akwarium panują sprzyjające warunki, krewetki bardzo szybko odnajdą się w nowym środowisku i zaczną cieszyć oko akwarysty, przeglądając ciała ryb w poszukiwaniu pasożytów. Aby tak się stało, najlepiej trzymać je w parach lub w małych grupach, bo właśnie tak żyją w naturalnym środowisku raf koralowych. Ważną rolę odgrywa także obsada zbiornika. Lysmata amboinensis to raczej płochliwe krewetki, więc powinny znajdować się w akwarium z możliwie jak najbardziej towarzyskimi gatunkami ryb.

Krewetki czyszczące dorastają średnio do około 6 centymetrów. W zależności od warunków panujących w akwarium częściej lub rzadziej przechodzą wylinki, podczas których zrzucają stary pancerzyk. Podczas tego procesu są zupełnie bezbronne i całkowicie wystawione na wszelkie niebezpieczeństwa, więc warto zapewnić im możliwie jak największą ilość miejsc, w których będą mogły się ukryć. W tym celu świetnie sprawdzą się kryjówki wśród skał.

W czasie wylinki szczególnie ważną rolę dla krewetek odgrywa jod zawarty w wodzie. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego odbudowania pancerzyków Lysmana amboinensis.

Oprócz pasożytów znalezionych na powierzchni ciał ryb pokarmem dla krewetek czyszczących może być praktycznie każdy rodzaj karmy dla skorupiaków. Wystarczy podać niewielką dawkę i cieszyć się widokiem krewetek pędzących, aby złapać choć trochę pokarmu.

Lysmana amboinensis chętnie żywi się także detrytusem, którego raczej nie brakuje w żadnym akwarium.

NazwaLysmata amboinensis
PochodzenieHawaje, Morze czerwone, Indopacyfik
Rozmiardo 7cm
Min. wielkość akwarium50l
Temperamentspokojna
Dietadetrytus, pokarm suchy, pokarm mrożony

Pomimo wszystko, istnieje również wada trzymania tych krewetek w zbiorniku. Jest nią fakt, że skorupiaki przez swoją żarłoczność często niszczą delikatniejsze gatunki ukwiałów i korali. Uszkadzają tkanki, chcąc dostać się do połkniętego przez nie pokarmu. Zjawisko to nasila się, gdy krewetki są trzymane w większych grupach.

Oprócz tego nie istnieją żadne poważniejsze przeciwwskazania do hodowli gatunku Lysmata amboinensis nawet przez początkujących akwarystów morskich. Krewetki są bardzo spokojne i nie powinny sprawiać żadnych poważnych problemów, jeśli chodzi o ich utrzymanie w dobrej kondycji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *