Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

BEZKRĘGOWCE

Mithraculus sculptus – KRAB MITRAX

Mithraculus sculptus znany również jako krab szmaragdowy lub mitrax to dość popularny gatunek bezkręgowca wśród akwarystów morskich. Hodowcy często umieszczają go w zbiornikach przede wszystkim ze względu na ogromny apetyt na glony, które stanowią główny punkt jadłospisu kraba. Wprowadzając Mithraculus sculptus do akwarium, wystarczy położyć go w miejscu najbardziej porośniętym przez glony i poczekać aż rozpocznie swoją ucztę. Pomimo stresu związanego z przeniesieniem do nowego zbiornika sculptus stosunkowo szybko zacznie oczyszczać akwarium z niechcianych glonów.

Pomimo tego, że dieta Mithraculus sculptus w znacznej mierze składa się z glonów i innych roślin, w niektórych przypadkach jego ofiarami mogą stać się także mniejsze ryby zamieszkujące akwarium. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości glonów ani innego pokarmu roślinnego, którym krab mógłby się pożywić. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto pomyśleć o przeniesieniu kraba do akwarium rafowego lub po prostu urozmaicić mu dietę algami nori i mrożonkami.

Mitrax to krab, który może zrobić mała demolkę

Innym problemem w hodowli Mithraculus sculptus może być jego skłonność do robienia dość sporego przemeblowania w całym akwarium. Dość często zdarzają się przypadki korali przesuniętych lub całkowicie zrzuconych ze skał przez kraba szmaragdowego. Takie zachowanie jest jednak czymś zupełnie naturalnym dla tego gatunku i akwaryści chcący mieć go w swoim zbiorniku niestety niewiele mogą na to poradzić.

NazwaMithraculus sculptus
PochodzenieFloryda, Bahamy, Karaiby, Atlantyk
Rozmiar6cm
Min. wielkość akwarium50l
Temperamentspokojny
Dietaglony, suchy pokarm, mięsny pokarm

Hodując w akwarium mitraxy (inna nazwa kraba szmaragdowego), warto także zwrócić uwagę na zapewnienie dobrej cyrkulacji wody w zbiorniku. W przeciwnym razie zarodniki glonów rozrywanych przez kraby będą się roznosić, co doprowadzić może jedynie to szybszego rozprzestrzeniania, a w efekcie zwiększenia populacji niechcianych alg.

W swoim naturalnym środowisku Mithraculus sculptus jest aktywny głównie w nocy, jednak w warunkach akwariowych można go obserwować praktycznie przez całą dobę. Krab prawdopodobnie będzie trzymał się możliwie najbardziej zacienionych miejsc w zbiorniku.

Mithraculus sculptus w środowisku naturalnym

W naturze mitraxy są najczęściej spotykane w tropikalnych obszarach Zachodniego Atlantyku. Miejscem ich występowania są płytkie wody z dużą ilością glonów stanowiących główne pożywienie krabów oraz kamiennym dnem. Prowadzą nocny tryb życia, a dnie spędzają nieruchomo, dobrze ukryte w rozpadlinach kamiennego dna. Kolor pancerza Mithraculus sculptus jest zależny od gatunku glonów, które przeważają w jego diecie. Zdarzają się osobniki z pancerzem w kolorach brązu, jednak najczęściej mitraxy są zielone, przez co bardzo trudno je dostrzec wśród glonów.

Tak jak większość innych gatunków krabów, Mithraculus sculptus ma masywne i bardzo mocno opancerzone ciało. Jego znakiem rozpoznawczym są łyżeczkowate powierzchnie końcówek kleszczy. Dzięki nim mitraxy mogą w łatwy sposób zdobywać pożywienie.

Dorosłe osobniki dorastają do 6 cm, jednak rozpiętość pomiędzy ich kleszczami może wynosić nawet kilkanaście centymetrów. Z obserwacji wynika, że Mithraculus sculptus jest znacznie mniej płochliwy od innych krabów.

Pomimo tego, że mitraxy określane są jako wszystkożerne, w warunkach naturalnych niezmiernie rzadko zdarza im się zaatakować inne żyjące stworzenia. W zdecydowanej większości przypadków kraby w pełni zadowalają się glonami takimi jak brunatnice, Valonia czy trawa morska. Właśnie tym upodobaniom Mithraculus sculptus zawdzięcza swoją popularność wśród akwarystów, którzy chętnie wykorzystują ten gatunek jako naturalny i bardzo skuteczny środek do walki z niepożądanymi algami występującymi bardzo często w akwariach morskich.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *