Montipora rainbow to piękny koralowiec z rodziny Acroporidae, którego hodowla wymaga sporo poświęcenia i zaangażowania. Przez swój efektowny wygląd często kusi akwarystów morskich, jednak niestety nie można go polecić początkującym w tej dziedzinie. Czym charakteryzuje się Montipora rainbow w naturze oraz co trzeba robić, aby zapewnić mu odpowiednie warunki w akwarium słonowodnym?

Środowisko naturalne Montipora rainbow

Montiopora rainbow to gatunek koralowca twardego, który w naturalnym środowisku występuje głównie na obszarze Indopacyfiku. Pojawia się również u wybrzeży Australii, Mikronezji, Filipin i w Wielkiej Rafie Koralowej. Najczęściej można go spotkać w rafach koralowych znajdujących się na płytkich wodach. Preferuje obszary, na których występują dość mocne prądy morskie.

Montipora rainbow odżywia się głównie dzięki energii pozyskiwanej poprzez proces fotosyntezy. Jest to możliwe dzięki glonom zwanym zooksantelami, z którymi koralowiec żyje w symbiozie. Jako dodatkowe źródło pożywienia i substancji odżywczych Montipora rainbow pozyskuje plankton oraz inne drobne, zdatne do spożycia substancje unoszące się w toni wodnej.

NazwaMontipora rainbow
PochodzenieIndopacyfik, Australia, Mikronezja, Filipiny, Wielka Rafa
Trudnośćśrednia/duża
Agresywnośćniska
Oświetlenieśrednie
Umiejscowienie w akwariumpołowa/góra
Cyrkulacja wodymocna
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, zooplankton, phytoplankton, mrożonki

Koralowiec występuje w wielu rozmaitych kolorach i kształtach, przez co często bywa hodowany w akwariach morskich. Ta różnorodność przyczyniła się także to pewnych trudności w sklasyfikowaniu poszczególnych przedstawicieli tego gatunku. Osiąga wielkość około 25 centymetrów i posiada raczej małe, wystające polipy, które mogą się cofać w sytuacjach zagrożenia.

Hodowla Montipora rainbow w akwarium

Ze względu na swoje dość spore rozmiary oraz stosunkowo szybkie tempo wzrostu, zwierzę wymaga zbiornika o pojemności nie mniejszej niż 200 litrów. Temperatura wody nigdy nie powinna spadać poniżej 24 stopni Celsjusza, a jej parametry muszą być bardzo stabilne. Ze względu na to, że Montipora rainbow jest koralowcem twardym, należy pamiętać o dodawaniu do akwarium odpowiednich ilość strontu oraz wapnia. Oczywiste jest, że koralowiec można wprowadzić jedynie do akwarium dojrzałego, czyli takiego, w którym wytworzyła się już naturalna równowaga biologiczna.

W hodowli Montipora rainbow bardzo ważne jest także zapewnienie w akwarium warunków, które możliwie jak najdokładniej będą oddawać te, które panują w jego naturalnym środowisku. W tym celu należy zapewnić w zbiorniku możliwie jak najmocniejszą cyrkulację wody oraz solidnie oświetlenie, które będzie działać przez zdecydowaną większość doby. W przeciwnym razie zwierzę może nie rozwijać się prawidłowo, stracić efektowną kolorystykę lub zapadać na różnego rodzaju choroby.

Równie istotną kwestią jest samo umiejscowienie Montipora rainbow w akwarium. Koralowiec nie jest agresywny w stosunku do innych istot, więc nie powinien zrobić krzywdy pozostałym mieszkańcom akwarium. Z powodu swojej łagodności nie może być też ulokowany w pobliżu agresywnych koralowców, które mogłyby zrobić mu krzywdę. Oprócz tego, wybierając miejsce w zbiorniku, trzeba wziąć pod uwagę tempo wzrostu koralowca i zapewnić mu odpowiednią ilość wolnej przestrzeni.

Trzeba również wspomnieć o kwestii karmienia Montipora rainbow w akwarium. Koralowiec wprawdzie jest w stanie czerpać energię z procesu fotosyntezy przeprowadzanego przez symbiotyczne glony, jednak do optymalnego rozwoju potrzebuje także pokarmów innego rodzaju.

Warto regularnie podawać mu mrożonki typu mysis, plankton lub inne pokarmy dedykowane dla koralowców. Dzięki dodatkowej dawce składników odżywczych zwierzę będzie miało możliwość szybszego wzrostu i lepszego wybarwienia się.