Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

SPRZĘT AKWARYSTYCZNY

Odpieniacz białek w akwarium morskim

W akwarystyce morskiej zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa stabilność parametrów wody w zbiorniku. Ich zachwianie skutkuje obniżeniem jakości wody, co odbija się negatywnie na zdrowiu i kondycji istot zamieszkujących w akwarium. Zły skład chemiczny wody w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci ryb i koralowców.

Podstawą utrzymywania parametrów wody na stałym, wysokim poziomie jest poprawnie działający odpieniacz białek w akwarium morskim. Urządzenie to jest absolutną podstawą filtracji wody i pozwala zachować znajdujące się w niej szkodliwe substancje na minimalnych, niezagrażających zdrowiu ryb poziomach. Odpowiednio dobrany do litrażu zbiornika odpieniacz białek jest w stanie zapewnić optymalne parametry wody dla większości gatunków najczęściej hodowanych w akwarium morskim. Pozwala także uniknąć męczących i kosztownych podmian dużej ilości słonej wody, które mogą zaburzać stabilność zbiornika i przyczyniać się do pogarszania kondycji zwierząt.

Jak działa odpieniacz białek w akwarium morskim?

W dużym uproszczeniu zasadę działania odpieniacza białek w akwarium morskim można porównać do filtra w akwarium słodkowodnym. Zadaniem jednego i drugiego urządzenia jest pozbywanie się z wody zanieczyszczeń, które obniżają jej jakość. W praktyce jednak istnieje spora różnica w sposobie działania filtra i odpieniacza białek. Zadaniem tego drugiego jest przemiana szkodliwego amoniaku na azotany, natomiast odpieniacz białek w ogóle nie dopuszcza do tego procesu, pozbywając się białek z wody.

W odpieniaczu białek w akwarium morskim woda miesza się z powietrzem, dzięki czemu powstaje piana. Jak powszechnie wiadomo, piana w wielu branżach stosowana jest do usuwania brudów. Przykładem mogą być myjnie samochodowe lub choćby popularne zmywarki do naczyń.

Nie inaczej sprawa wygląda w akwarium, gdzie powstała w odpieniaczu piana wyciąga z wody zabrudzenia, a następnie razem z nimi trafia do specjalnego zbiorniczka na ścieki, skąd jest usuwana przez akwarystę. Oczyszczona w ten sposób woda jest przelewana z powrotem do akwarium.

Niestety, odpieniacz białek nie usuwa jedynie szkodliwych substancji, lecz także te korzystne dla równowagi biologicznej akwarium morskiego. Z tego powodu przy jego wyborze należy bardzo uważać, bo zbyt wydajny odpieniacz może usunąć z wody zbyt wiele składników i zachwiać parametry wody.

Jak wybrać odpieniacz białek w akwarium morskim?

Każdy akwarysta zakładający zbiornik morski musi bardzo dokładnie rozważyć kwestię wyboru odpowiedniego odpieniacza białek. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą budową i wydajnością, a kluczem jest dobór idealnie dopasowanego do obsady oraz litrażu akwarium. Jak już wcześniej wspomniałem, zbyt mocny odpieniacz może narazić zbiornik na brak korzystnych substancji, natomiast zbyt słaby pozostawi w zbiorniku zbyt duże ilości związków szkodliwych lub wręcz zabójczych dla niektórych gatunków ryb.

Odpieniacz białek w akwarium morskim jest w dużej mierze zależny od pozostałych elementów filtrujących. Im bardziej wydajna filtracja, tym słabszy może być odpieniacz, gdyż jego rola częściowo zostanie przejęta przez inne urządzenia. Duży wpływ na wybór odpieniacza białek w akwarium morskim powinna mieć również jego obsada. Im więcej ryb, tym więcej szkodliwych zanieczyszczeń w zbiorniku, więc odpieniacz powinien być bardziej wydajny. Jeśli w akwarium przeważają koralowce, w większości przypadków z powodzeniem można je prowadzić przy użyciu słabszego odpieniacza białek.

Niepodważalny jest fakt, że dobranie odpowiedniego odpieniacza białek do akwarium to kwestia bardzo indywidualna i każdy akwarysta powinien to zrobić, kierując się potrzebami własnego zbiornika. Informacje zawarte w internecie mogą służyć jedynie jako wskazówki, którymi można się kierować podczas dokonywania wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *