Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

RYBY

Paracanthurus hepatus

Paracanthurus hepatus zwany również pokolcem królewskim to jeden z bardziej popularnych gatunków wśród akwarystów na całym świecie. Hodowcy cenią sobie te ryby w szczególności ze względu na przykuwającą uwagę kolorystykę oraz spokojne usposobienie. Jak wszystkie gatunki, Paracanthurus hepatus ma jednak pewne wymagania, które należy spełnić przed wprowadzeniem go do zbiornika. W przeciwnym razie ryba może zostać narażona na stres, osłabienie ogólnej kondycji, a w efekcie nawet na śmierć.

Minimalna wielkość zbiornika dla młodych ryb nie powinna wynosić mniej niż 300l. Ta pojemność niektórym może się wydawać sporo przesadzona, jednak trzeba pamiętać, że pokolec królewski to jeden z najszybciej rosnących gatunków. W odpowiednich warunkach ryby mogą osiągać nawet 30 cm długości. Zmuszone do życia w zbyt ciasnych zbiornikach pokolce narażone są na duży stres, przez co znacznie zwiększa się ich podatność na schorzenia takie jak ospa czy choroby płetw. Dla dorosłych, w pełni rozwiniętych osobników zaleca się akwaria o pojemności co najmniej 600l. Ze względu na ruchliwość ryb, akwarium powinno być możliwie jak najdłuższe, aby zapewnić im miejsce do swobodnego pływania.

Dieta Paracanthurus hepatus powinna być zróżnicowana. Do prawidłowego rozwoju ryby potrzebują zarówno białka zwierzęcego, jak i pokarmu roślinnego. Specjaliści rekomendują częste podawanie małych porcji alg nori oraz urozmaicanie diety przez pokarmy mrożone, takie jak kryl i artemia. Pokolce królewskie chętnie zjadają także sparzone liście sałaty czy mniszka lekarskiego.

Jeśli chodzi o warunki panujące w zbiorniku, to wymagania Paracanthurus hepatus także są dość wysokie. Ryby potrzebują bardzo dobrego napowietrzenia oraz silnej cyrkulacji wody. Oprócz tego, akwarium powinno zapewniać im liczne kryjówki w skałach, w których przestraszone czy zestresowane osobniki będą mogły się schować, naśladując swoje zachowania ze środowiska naturalnego.

Paracenthurus hepatus – rybka Dory

Pokolec królewski to gatunek szczególnie popularny wśród dzieci, które nazywają go rybką Dory. Paracenthurus hepatus zyskały sławę pod tym imieniem dzięki filmowi animowanemu „Gdzie jest Nemo?”, w którym pokolec królewski był jednym z głównych bohaterów. Kilka lat później wytwórnia Disney stworzyła kontynuację filmu pt. „Gdzie jest Dory?”, co jeszcze bardziej zwiększyło popularność Paracenthurus hepatus wśród najmłodszych. Dzięki tym dwóm produkcjom, obecnie dość popularne są zawieszki, pluszaki, magnesy, zabawki oraz inne gadżety nawiązujące swoją stylistyką do tego gatunku. Śmiało można więc powiedzieć, że dzięki popkulturze i swojemu efektownemu wyglądowi, pokolec królewski stał się jednym z najpopularniejszych gatunków ryb na świecie.

NazwaParacanthurus Hepatus
PochodzenieIndopacyfik, Pacyfik zachodni
Rozmiardo 30cm
Min. wielkość akwarium300l
Temperamentspokojna
Dietaglony, nori, mysis, artemia, kryl, suchy pokarm

Paracanthurus hepatus w naturze

W środowisku naturalnym Paracanthurus hepatus jest gatunkiem występującym praktycznie na całym obszarze Oceanu Indyjskiego i Zachodniego Pacyfiku. Luźne grupy ryb można znaleźć w szczególności w pobliżu raf koralowych na głębokościach od 10 do 40 metrów. Pokolce zdecydowanie najbardziej upodobały sobie obszary, na których występuje stały silniejszy prąd wody.

Młode osobniki przez znaczną większość czasu przebywają na rafach koralowych, dzięki czemu w sytuacjach zagrożenia mogą łatwo ukryć się przed drapieżnikami w koloniach korali. Najczęściej można je spotkać w pobliżu korali z gatunku Pocillopota eydouxi, które gwarantują optymalną ochronę dla młodych ryb.

Dieta Paracanthurus hepatus w środowisku naturalnym składa się w dużej mierze z planktonu. Dorosłe osobniki są wszystkożerne i oprócz małych organizmów żywią się także wszelkiego rodzaju algami porastającymi skały oraz dno morskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *