Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

KORALOWCE

Plerogyra sinuosa

Plerogyra sinuosa to gatunek koralowca, który w naturze występuje między innymi przy wybrzeżu Filipin oraz Wysp Tyukyu. Charakteryzuje się delikatnym, przypominającym bąble wyglądem. Najczęściej można go spotkać w kolorze zielonym, lecz występuje również w wielu innych odmianach kolorystycznych.

Podobnie jak wiele innych gatunków koralowców, Plerogyra sinuosa żyje w ścisłej symbiozie z zooksantelami. Dzięki temu może czerpać potrzebną do życia energię z przeprowadzanego przez glony procesu fotosyntezy. Oprócz tego zwierzę pobiera także pokarm w postaci unoszącego się w wodzie planktonu, który trafia do jego otworu gębowego.

Z uwagi na przepiękny wygląd, Plerogyra sinuosa jest popularnym koralowcem w akwariach morskich. Większość akwarystów morskich chciałaby posiadać w swoim zbiorniku ten niesamowicie efektownie wyglądający gatunek. Niestety, pomimo wszystkich swoich walorów nie każdy może pokusić się o hodowlę sinuosa. Ze względu na trudność w utrzymaniu gatunek raczej nie jest polecany dla początkujących, niedoświadczonych akwarystów.

Plerogyra sinuosa piękne „bąble”

Plerogyra sinuosa dorasta nawet do metra wielkości, więc należy zapewnić jej odpowiednią ilość przestrzeni w akwarium. W przeciwnym razie jego rozwój może nie przebiegać prawidłowo, a ogólna kondycja może ulec znacznemu pogorszeniu. Wybierając miejsce w zbiorniku dla Plerogyra sinuosa, trzeba mieć na uwadze jego długie polipy, którymi może dotkliwie parzyć inne gatunki znajdujące się w akwarium. Aby tego uniknąć, warto zostawić wokół niego minimum kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni.

Temperatura wody w zbiorniku powinna oscylować w okolicach 26 stopni Celsjusza. Dobrze jest, jeśli do akwarium dodaje się wapń, stront oraz inne pierwiastki śladowe, które mają znaczący wpływ na rozwój koralowca. Plerogyra sinuosa to koral twardy, więc wapń jest głównym budulcem jego szkieletu. Bez tego pierwiastka jego wzrost jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Koralowiec najlepiej czuje się w wodzie o słabej cyrkulacji. Zbyt mocny prąd wody może sprawić, że sinuosa nie będzie się prawidłowo rozwijać. Oświetlenie powinno być na średnim poziomie intensywności ze względu na fotosyntezę przeprowadzaną przez zooksantele.

Plerogyra sinuosa odżywia się głównie energią pochodzącą z procesu fotosyntezy, więc nie wymaga od akwarysty dodatkowego dokarmiania. Pomimo tego dobrze jest jednak podawać kilka razy w tygodniu mrożonki lub specjalistyczne karmy, dzięki którym koralowiec otrzyma o wiele więcej potrzebnych do prawidłowego rozwoju składników. Efekty dokarmiania będą widoczne w postaci znacznie szybszych przyrostów Plerogyra sinuosa oraz widocznej poprawie intensywności jego ubarwienia. Aby ułatwić koralowcowi pozyskanie dodatkowego pożywienia, należy podawać je pipetą bezpośrednio w okolice otworu gębowego. W roli jedzenia dla koralowca bardzo dobrze sprawdzą się stworzenia takie jak mysis i plankton. Dla większych i bardziej rozwiniętych osobników można z powodzeniem podawać solowca, z którym mniejsze okazy mogą sobie nie poradzić.

NazwaPlerogyra sinuosa
PochodzenieAustralia
Trudnośćśrednia
Agresywnośćśrednia
Oświetleniesłabe/średnie
Umiejscowienie w akwariumdół/środek
Cyrkulacja wodysłaba
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, phytoplankton, zooplankton, pokram mrożony, pokarm suchy

Plerogyra sinuosa to bardzo delikatny koralowiec

Sinuosa jest gatunkiem bardzo delikatnym. W dużej mierze właśnie z tego względu nie jest polecany początkującym akwarystom. Niezwykle łatwo uszkodzić jego tkankę miękką, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnego osłabienia, a nawet śmierci koralowca. Należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie i zachować szczególną uwagę podczas prowadzenia jakichkolwiek prac w akwarium lub przenoszenia okazu do innego zbiornika. Nawet najmniejszy błąd może zakończyć się tragicznie dla tego przepięknego i niezwykle efektownego koralowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *