Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

BEZKRĘGOWCE KORALOWCE RYBY WIEDZA AKWARYSTYCZNA

Rafa koralowa

Rafa koralowa jest podwodnym systemem, który występuje w ciepłych wodach mórz i oceanów strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Tworzą ją skały położone na stosunkowo niewielkich głębokościach lub lekko wystające ponad taflę wody. Głównym elementem budulcowym raf koralowych są wapienne szkielety organizmów zwanych koralowcami.

Największa ilość raf koralowych występuje na obszarach Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego oraz Oceanu Atlantyckiego. Warunki panujące w tych rejonach najlepiej odpowiadają wymaganiom ekosystemu rafy koralowej. Woda charakteryzuje się właściwym poziomem zasolenia, a jej temperatura ciągle utrzymuje się na poziomie wyższym niż 20 stopni Celsjusza.

Występowanie raf najczęściej można obserwować na głębokościach nie większych niż 50 metrów.

Duży wpływ na to ma ciągłe zapotrzebowanie na duże ilości światła, które jest potrzebne koralowcom do czerpania energii z procesu fotosyntezy. Same wprawdzie go nie przeprowadzają, jednak w pełni korzystają z jego dobrodziejstw dzięki symbiozie z zooksantelami.

Wśród raf koralowych wyróżnia się kilka rodzajów, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim kształtem i położeniem. Podział obejmuje rafy przybrzeżne, barierowe, platformowe oraz atole.

Zagrożenia i niszczenie raf koralowych

Rafa koralowa jest jednym z najbardziej bogatych i różnorodnych ekosystemów na tej planecie. Stanowi naturalne środowiskowo występowania ogromnej ilości wszelkiego rodzaju stworzeń morskich, które praktycznie nie mają żadnych szans na przetrwanie w innych warunkach. Ciekawostką jest, że choć rafy koralowe stanowią jedynie 1% powierzchni wód słonych na świecie, są domem dla ponad 25% wszystkich gatunków zwierząt morskich występujących na planecie.

Dzięki temu rafy koralowe są również głównym źródłem pożywienia dla wielu ludzi, którzy odżywiają się owocami morza.

Niestety, pomimo wszystkich swoich zalet, rafa koralowa jest ekosystemem bardzo wrażliwym na wszelkiego rodzaju zmiany klimatyczne, które w coraz większym stopniu występują na Ziemi. Ciągle postępujący proces globalnego ocieplenia znacznie przyczynia się do blaknięcia i niszczenia raf koralowych, narażając jednocześnie na wyginięcie tysiące gatunków zwierząt.

Oprócz tego, do wyniszczania rafy koralowej w dużym stopniu przyczyniają się ludzie. Koralowce są zabijane przez spływające do mórz i oceanów ścieki oraz inne odpady komunalne, które znacznie pogarszają parametry wody. Rafom koralowym nie pomaga także fakt, że każdego roku całe ich fragmenty są wyławiane w celach komercyjnych lub używane jako egzotyczny materiał budulcowy.

Na szczęście istnieją specjalne organizacje i ugrupowania starające się chronić rafy koralowe. Dzięki ich działaniu powstał Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej, którego zadaniem jest ochrona i dbanie o największą rafę koralową świata, której powierzchnia jest większa niż powierzchnia Polski. Poza tym ciągle trwają starania, aby zwiększyć obszary istniejących raf koralowych poprzez wysypywanie sztucznego podłoża, zwiększyć ich odporność na wyższe temperatury oraz sprawić, aby gatunki je zamieszkujące miały szansę przetrwać.

Rafa koralowa w akwarium

Małą namiastką rafy koralowej można się cieszyć w swoim własnym domu. Coraz popularniejsze stają się akwaria morskie, w których odwzorowuje się warunki panujące w rafach koralowych. Mieszkańcami takich zbiorników są egzotyczne gatunki morskich zwierząt, które dzięki swojemu efektownemu wyglądowi przykuwają uwagę każdego, kto spojrzy na akwarium tego typu.

Oczywiście nie ma nic złego w hodowaniu rafy koralowej w zbiorniku, ale pod warunkiem, że pozyskanie występujących w nim gatunków nie przyczyniło się do procesu degradacji naturalnych raf koralowych. Wszyscy hodowcy, którzy nielegalnie umieszczają w swoich akwariach rzadkie, często zagrożone wyginięciem gatunki, w bardzo poważny sposób przyczyniają się do wyniszczania ekosystemu rafy koralowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *