Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

SPRZĘT AKWARYSTYCZNY

Refraktometr

Refraktometr jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym do pomiaru współczynnika załamania światła różnych cieczy. Dzięki temu w bardzo łatwy sposób można określić właściwości badanych substancji.

Choć obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów refraktometrów, które różnią się pomiędzy sobą dokładnością pomiaru i przeznaczeniem, ich zasada działania jest prosta i bardzo skuteczna. Urządzenia wykorzystują zależność pomiędzy stężeniem cieczy a współczynnikiem załamania światła. Na tej podstawie są w stanie określić poziom zawartości danej substancji w cieczy.

Korzystanie z refraktometru nie powinno sprawiać nikomu większego problemu. Aby dokonać pomiaru za pomocą urządzenia, wystarczy nałożyć kilka kropel badanej substancji na skośny pryzmat. Następnie trzeba zamknąć przykrywkę, aby nałożona substancja mogła lepiej rozprowadzić się po powierzchni pryzmatu, co zwiększy dokładność badania. Na końcu pozostaje już tylko skierować pryzmat refraktometru na słońce i odczytać wynik, który będzie widoczny na skali umieszczonej wewnątrz okularu.

Do czego można używać refraktometru?

Refraktometru można używać praktycznie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zmierzenia jakiejś właściwości cieczy. Urządzenia są powszechnie wykorzystywane w bardzo wielu gałęziach przemysłu, takich jak samochodowy, spożywczy czy nawet technologiczny. Refraktometry są w powszechnym użytku również w służbie zdrowia oraz w weterynarii. Wykorzystuje się je tam najczęściej w celu określenia składu oraz gęstości moczu pacjenta. Trudno sobie wyobrazić medycynę bez dostępu do tego urządzenia.

Oprócz wymienionych dziedzin refraktometr często jest używany do dziesiątek innych czynności. Może to być na przykład określanie kamieni szlachetnych lub badanie wszelkich możliwych cieczy w użytku domowym. Urządzenie bardzo często jest wykorzystywane również przez akwarystów morskich do pomiaru zawartości soli w wodzie wypełniającej akwaria. Bez możliwości pomiaru zasolenia, akwarystyka morska praktycznie nie miałaby prawa istnieć.

Refraktometr w akwarystyce

Absolutną podstawą posiadania akwarium morskiego jest dbanie o zachowanie stałych i dopasowanych do potrzeb obsady parametrów wody. Bez tego sukces w tej dziedzinie praktycznie nie jest możliwy. Jednym z kluczowych czynników składu wody w akwarium jest poziom jej zasolenia. Regularne pomiary wody pomagają na bieżąco uzupełniać ewentualne niedobory oraz dbać o ogólną kondycję zbiornika.

Akwaryści, chcąc uzyskiwać jak najdokładniejsze pomiary, ciągle poszukują i testują różne metody pomiaru gęstości wody. Obecnie najpopularniejszymi z nich są tzw. spławik oraz refrakcja.

Jak łatwo się domyślić, do korzystania z tej drugiej metody konieczne jest posiadanie refraktometru. Odpowiednio dobrane i skalibrowane urządzenie jest w stanie dawać wyniki, które swoją dokładnością znacznie przewyższają te uzyskiwane przy pomocy innych metod pomiaru.

W wyborze odpowiedniego modelu refraktometru do pomiaru zasolenia wody w akwarium pomocne mogą okazać się blogi oraz wszelkie strony tematyczne, na których użytkownicy wymieniają się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że powinno się wybierać refraktometry przystosowane specjalnie do akwariów morskich. Takie urządzenia fabrycznie posiadają odpowiednią kalibrację oraz szereg funkcji pomocnych w pomiarze i w odczytaniu wyniku. Specjalne refraktometry akwarystyczne zapewniają także większą dokładność pomiaru niż ich ogólne odpowiedniki przeznaczone do pomiaru solanki. Zakup specjalistycznego urządzenia wiąże się wprawdzie z nieco większym wydatkiem, ale biorąc pod uwagę płynące z niego korzyści, warto zainwestować dodatkowe pieniądze.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *