Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

KORALOWCE

Scolymia australis

Scolymia australis jest powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych koralowców na świecie. Jego polipy mają kształt opon o spektakularnych, przykuwających wzrok, jaskrawych kolorach.

Scolymia australis zaliczany jest do gatunków, które czerpią energię ze światła. Dzięki symbiozie z fotosyntezującymi zooksantelami Scolymia również może czerpać korzyści z tego procesu. Oprócz fotosyntezy koralowiec czasami zdobywa również pożywienie w postaci unoszącego się w wodzie planktonu.

W środowisku naturalnym Scolymia australis występuje tylko i wyłącznie u wybrzeży Australii. Można spotkać ją zarówno w ciepłych, jak i w nieco chłodniejszych wodach na południu kontynentu.

Dzięki swoim ogromnym walorom estetycznym oraz względnej łatwości w trzymaniu Scolymia australis jest gatunkiem bardzo pożądanym przez akwarystów morskich. Niestety, jeszcze do niedawna koral był praktycznie nieosiągalny ze względu na rygorystyczne przepisy dotyczące wywozu zwierząt, które obowiązują w Australii. Obecnie sytuacja nieco się poprawiła i Scolymia jest coraz częstszym mieszkańcem domowych zbiorników morskich.

Hodowla Scolymia australis

Kluczem do udanego utrzymania Scolymia australis w dobrym zdrowiu i kondycji jest ciągłe utrzymywanie parametrów wody na tym samym, stabilnym poziomie. Gatunek jest bardzo wrażliwy na wszelkie wahania i często przypłaca je osłabieniem ogólnej witalności oraz prezencji w zbiorniku. Obowiązkowo należy wzbogacać wodę w wapń, stront oraz magnez, które odgrywają najważniejszą rolę w rozwoju korala, gdyż są głównym budulcem jego szkieletu.

Pomimo tego, że Scolymia australis czerpie pożywienie z procesu fotosyntezy, oświetlenie zbiornika wcale nie musi być nadzwyczaj mocne. W zupełności wystarczy, gdy akwarium będzie naświetlane na średnim poziomie intensywności.

Umiejscawiając Scolymia ausralis, należy wybrać taki obszar zbionika, w którym koral będzie miał zapewnioną umiarkowaną cyrkulację oraz prąd wody. Dobrze jest zwrócić także uwagę na przestrzeń życiową dla jednego osobnika. Jeśli będzie jej zbyt mało, Scolymia prawdopodobnie będzie atakować inne koralowce lub sama od nich ucierpi.

W przeciwieństwie do wielu innych koralowców Scolymia australis nie wymaga osadzenia na skałce i powinna być umieszczona bezpośrednio na piasku.

Głównym pożywieniem koralowca jest energia pozyskiwana w procesie fotosyntezy, jednak Scolymia australis bardzo dobrze reaguje na podawanie dodatkowego pokarmu w postaci wszelkiego rodzaju mrożonek. Dodatkowy pokarm należy podawać kilka razy w tygodniu w średnich ilościach. Idealne dla Scolymia są drobne organizmy takie jak plankton lub mysis. Większym osobnikom australis można podawać również solowca. Wzbogacona dieta zapewni koralowi większą ilość składników, które są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju i możliwie jak najszybszego wzrostu.

Oprócz mrożonek, w uzupełnieniu posiłków Scolymia australis świetnie sprawdzą się również profesjonalne pokarmy dla koralowców. Ich skład jest tak zbilansowany, aby dostarczyć możliwie jak największą dawkę minerałów dla koralowców twardych. Poza tym świetnie stymulują naturalne zachowania żywieniowe poszczególnych gatunków. W większości przypadków takie pokarmy podaje się pipetą bezpośrednio do okolic otworu gębowego korala. Efektem ich stosowania są znacznie szybsze przyrosty oraz o wiele intensywniejsze ubarwienie koralowców.

NazwaScolymia australis
PochodzenieAustralia
Trudnośćłatwa/średnia
Agresywnośćniska
Oświetleniesłabe
Umiejscowienie w akwariumdół
Cyrkulacja wodysłaba
Temperatura24-27°C
Dietaświatło, phytoplankton, zooplankton, pokarm mrożony, pokarm suchy

Scolymia to efektowny koralowiec

Podsumowując, Scolymia australis to dość ciekawy, efektowny i łatwy w utrzymaniu gatunek, który może zostać polecony początkującym akwarystom morskim. Przy stosowaniu się do opisanych wskazówek nie powinni mieć żadnych większych problemów z tym koralowcem w swoich zbiornikach. Właściwe warunki w akwarium oraz dokarmianie uczynią ze Scolyma australis prawdziwą ozdobę akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *