Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

BEZKRĘGOWCE

UKWIAŁY – Drapieżne bezkręgowce

Ukwiał to rodzaj drapieżnego zwierzęcia, który bywa również hodowany w akwariach morskich przez akwarystów. Nie potrzebuje zbyt skomplikowanego środowiska. Do rozpoczęcia hodowli, potrzebny jest zbiornik minimum 100 litrowy. W naturze występuje głównie w morzach i oceanach. Odkryto ponad 1200 gatunków ukwiałów.

KILKA SŁÓW O UKWIAŁACH

Ukwiały to bezkręgowce, posiadające wiele macek, nazywanych parzydełkami. Niektóre macki są proste, chude i długie inne zaś grube i mają na mackach tzn. bąble, które wyglądają niesamowicie.

Ukwiały to drapieżne zwierzęta, które posiadają także otwór gębowy, do którego nagarniają sobie pożywienie. Mimo, że nie posiadają one nóg ani płetw, są w stanie poruszać się po całym środowisku gdyż mają one coś w rodzaju podeszwy, nóżki, która doskonale czepia się podłoża. Przypomina to trochę tarczę, przyssawkę i właśnie dzięki tej części ruchomej, nazywanej tarczą czepną mogą przemieszczać się z miejsca na miejsce. Dodatkowo, to właśnie ona stanowi też element umożliwiający przyczepność do podłoża.

Te piękne bezkręgowce wolą jednak od podróży znaleźć miejsce, w którym czują się bezpieczne i tam osiąść na jakiś czas. Lubią przebywać głównie na skałach ponieważ w ich szczelinach mogą schronić się i zacząć swoim wyglądem przypominać niegroźne koralowce. W ten sposób zdobywają one pożywienie przez swojego rodzaju kamuflaż. Ukwiały występują w wielu różnych barwach, począwszy od zielonego, żółtego, niebieskiego, różowego kończąc na czerwonym. Istnieją również ukwiały, które żyją w piasku czyli swoją stopę chowają w piasku i w przypadku zagrożenia praktycznie całe są w stanie schować się pod piasek. Ukwiały potrafią pozostać w jednym miejscu nawet kilka lat.

Naturalnym środowiskiem dla tych bezkręgowców są morza i oceany ciepłe 24° -27°. Można je spotkać na różnej głębokości nawet do 50m. Największe z okazów osiągają rozpiętość nawet do półtora metra, a najmniejsze ukwiały mierzą kilka milimetrów.

ROZMNAŻANIE UKWIAŁÓW

W akwarystyce morskiej najczęściej spotykamy się z ukwiałami dwupłciowymi, gatunki te rozmnażają się przez podział. Proces ten trwa często kilka godzin. Po takim podziale są dwa odrębne organizmy i każdy z nich ma swoje parzydełka oraz oddzielny otwór gębowy i może zacząć przemieszczać się w inne miejsca aż znajdzie odpowiednie dla siebie i tam będzie chciał pozostać. Zdarzają się również ukwiały rozdzielnopłciowe ale te w akwarystyce raczej nie występują.

UKWIAŁ I JEGO RELACJA Z RYBAMI

Ukwiały to bajecznie ubarwione organizmy, które wyglądają sympatycznie i bezpiecznie ale są drapieżnikami, które odżywiają się głównie mięsem. Mimo, że to właśnie ryby mogą stanowić ich pożywienie istnieją takie gatunki ryb, które korzystają z ukwiałów i żyją z nimi w symbiozie. Ten gatunek ryb to Amphiprion, a potocznie mówiąc błazenki lub popularne nemo. Ukwiały, które żyją w symbiozie z błazenkami nie atakują ich, wręcz przeciwnie, korzystają z ich obecności do wabienia w swoje macki nieco większych okazów, które z chęcią przechwytują do swoich otworów gębowych. Co ciekawe, ryby, które żyją w swoistej symbiozie z ukwiałami, są im pomocne jeszcze w innych działaniach. Oczyszczają macki ukwiałów z zalegających resztek pokarmów, którymi też się żywią oraz rozpraszają różne osady, które mogą się gromadzić między parzydełkami. Ukwiały bywają także atakowane przez niektóre gatunki stworzeń, ale kiedy te pojawiają się na horyzoncie błazenki zdają się znacznie wcześniej odczuwać zagrożenie i dają swoim zachowaniem sygnał, że zbliża się niebezpieczeństwo. A jako, że przebywanie pomiędzy parzydełkami ukwiałów, daje im schronienie, nie chcą pozwolić, aby intruz zniszczył ich środowisko, w którym lubią przebywać. To też starają się odgonić natrętów, tym samym chroniąc ukwiały, które same nie są w stanie bronić się, zwłaszcza przed zbyt dużymi osobnikami.

UKWIAŁ WSRÓD KORALOWCÓW

Ukwiały pomimo swojego atrakcyjnego wyglądu mogą stanowić bardzo duże zagrożenie dla naszego akwarium. Są one niebezpieczne dla koralowców, które mogą zostać przez nie poparzone. Zdarza się tak najczęściej, gdy w naszym akwarium dzieje się coś niepożądanego. Ukwiały zaczynają się przemieszczać celem znalezienia bezpiecznego miejsca. Wówczas koralowce, które pojawią się na ich drodze mogą zostać poparzone, a nawet „wypalone” przez parzydełka ukwiała.

Dobry akwarysta w momencie podjęcia decyzji o zakupie ukwiała do swojego akwarium powinien pamiętać o tym że, bezkręgowiec ten sam wybierze sobie miejsce bytowania i nie koniecznie będzie to fragment skały który został dla niego przez nas przeznaczony. Może okazać się również, że nasz mały ukwiał, którego wypatrzyliśmy w sklepie akwarystycznym w naszym akwarium znacznie powiększy swoje rozmiary po napompowaniu się i zajmie znacznie więcej przestrzeni co może stanowić zagrożenie dla dotychczas hodowanego przez nas w akwarium życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *