Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

RYBY

Zanclus cornutus

Zanclus cornutus to bardzo ciekawy gatunek, którego naturalnym środowiskiem są rafy koralowe Indo-Pacyfiku. Spotkać go można na głębokościach nawet do 180 metrów, jednak najczęściej pływa stosunkowo blisko powierzchni wody. Dorosłe osobniki w warunkach naturalnych mogą dorastać do 25 centymetrów.

Znakiem charakterystycznym ryb Zanclus cornutus jest zdecydowanie ich nietypowy i bardzo spektakularny wygląd. Na pierwszy rzut oka powalające jest jego podobieństwo do słodkowodnego skalara. Ubarwienie ryby składa się z dwóch szerokich, czarnych pasów biegnących pionowo przez całe ciało. Pyszczek idolka, podobnie jak jego grzbietowa płetwa są znacznie wydłużone, co nadaje mu jeszcze ciekawszego wyglądu. W zależności od pochodzenia danego osobnika, na ciele występują bardziej lub mniej intensywne żółte akcenty. Są one zlokalizowane na pyszczku i w okolicach ogona. Cała sylwetka Zanclus cornutus jest mocno spłaszczona bocznie, co jeszcze bardziej upodabnia ten gatunek do popularnego skalara.

Zanclus cornutus w akwarium

Hodowla Zanclus cornutus jest przeznaczona wyłącznie dla bardzo doświadczonych akwarystów morskich. Niektórzy sądzą nawet, że ryba ta w ogóle nie nadaje się do trzymania w sztucznych zbiornikach i powinna pozostać w miejscu swojego naturalnego występowania. Powodem są ogromne problemy Zanclus cornutus podczas aklimatyzacji po wprowadzeniu do zbiornika. Prawdę mówiąc, 9 na 10 osobników nie jest w stanie przeżyć nawet kilku tygodni w akwarium. Ryba bardzo źle znosi wszelkie zachwiania parametrów wody, a w szczególności obecność azotanów i fosforanów. Oprócz tego Zanclus cornutus nie toleruje absolutnie żadnych sztucznych preparatów ani leków, co sprawia, że jego utrzymanie w akwarium jest jeszcze trudniejsze.

Przyjmuje się, że zbiornik dla Idolka nie powinien mieć pojemności mniejszej niż 800 litrów. Oprócz tego musi być dość długi, bo ryba potrzebuje dużej przestrzeni do pływania. Aby ułatwić Idolkowi zdobywanie pożywienia, należy wprowadzić do akwarium żywą skałę, jednak jej aranżacja nie powinna być zbyt wysoka, aby nie ograniczać przestrzeni. Ze względu na brak tolerancji Zanclus cornutus na obecność fosforanów i azotanów, akwarium obowiązkowo musi zostać wyposażone w wysokiej jakości wydajny odpieniacz i taki sam sump. Woda w zbiorniku naturalnie musi być najwyższej jakości, a akwarysta powinien ciągle monitorować jej parametry.

Idolek praktycznie nie atakuje innych ryb

Jeśli chodzi o obsadę zbiornika, sprawa jest nieco prostsza, bo Zanclus cornutus to spokojna ryba, która nie atakuje innych gatunków. W akwarium wielogatunkowym można ją trzymać wraz z większością popularnych stworzeń morskich. Wyjątkiem są jedynie pensetniki i pokolce, z którymi nie zaleca się łączyć Idolka. Ważne jest także to, aby w akwarium znajdował się tylko jeden przedstawiciel Zanclus cornutus.

NazwaZanclus cornutus
PochodzenieAfryka, Hawaje, Indopacyfik, Japonia, Mikronezja
Rozmiar25cm
Min. wielkość akwarium1000l
Temperamentspokojna
Dietaspecjalista pokarmowy, gąbki

Główne pożywienie dla Idolków stanowią żyjące w żywej skale małe skorupiaki, kiełże i inne tego typu organizmy. Zanclus cornutus praktycznie w ogóle nie przyjmuje pokarmu suchego ani mrożonego. Teoretycznie można próbować przestawić go na mrożonki, ale w praktyce jest to bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niewykonalne. Ryba zjada również glony porastające skały i ścianki akwarium. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że Idolek oprócz niepożądanych alg nie gardzi również koralami. Rybka regularnie podskubuje ich tkanki, co doprowadza do powolnego niszczenia.

Podsumowując, Zanclus cornutus jest bardzo wymagającą rybą, której utrzymanie stawia przed akwarystą wiele wyzwań. Pomimo tego, duma z posiadania w zbiorniku zdrowego i zadbanego Idolka jest warta wysiłku włożonego w jego hodowlę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *