Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

RYBY

Zebrasoma flavescens

Zebrasoma flavescens to jedni z bardziej barwnych mieszkańców raf koralowych. Występują głównie w Oceanie Spokojnym, najczęściej w pobliżu wysp Hawajskich. Ich naturalne środowisko stanowią laguny raf koralowych na płytszych wodach.

Gatunek ten charakteryzuje się żółtym ubarwieniem, które w nocy staje się wyraźne bledsze i mniej intensywne. Zebrasoma flavescens podobnie jak inne pokolce posiadają dwa ostre kolce w okolicach ogona, które służą do walk o terytorium i obrony. Za ich pomocą ryby te mogą bardzo poważnie zranić swojego przeciwnika.

Główne pożywienie dla ryb tego gatunku stanowią wszelkiego rodzaju glony porastające dobrze nasłonecznione obszary dna morskiego.

Zebrasoma flavescens w ciągu dnia są bardzo aktywne i wyjątkowo ruchliwe. Wraz z zapadnięciem nocy stają się nieco spokojniejsze i szukają schronienia wśród wszelkiego rodzaju skał i korali.

W warunkach naturalnych przedstawiciele tego gatunku osiągają zwykle wielkość do kilkunastu centymetrów.

Hodowla Zebrasoma flavescens

Z uwagi na swoje spektakularne ubarwienie i bardzo aktywny tryb życia Zebrasoma flavescens są często hodowane w akwariach morskich. W wielu przypadkach gatunek ten stanowi prawdziwą ozdobę zbiornika.

Minimalna wielkość akwarium do hodowli tych ryb powinna wynosić co najmniej kilkaset litrów. Może się wydawać, że to dużo, jednak z uwagi na ruchliwość ryb stanowi absolutne minimum. Należy także pamiętać o tym, że Zebrasoma flavescens przejawią bardzo silną agresję wewnątrzgatunkową. Z tego powodu w zbiorniku nie powinno się trzymać więcej niż jednego osobnika. Dorosłe ryby nawet w stosunkowo ogromnych akwariach wkrótce zaczynają toczyć ze sobą walki.

Zaczynając hodowlę pokolców, trzeba także zwrócić uwagę na wodę w akwarium. Ryby te wymagają niemal doskonałej jakości wody i są bardzo wrażliwe na podwyższony poziom azotanów. Wykazują wtedy objawy stresu. Przed wprowadzeniem ryb do zbiornika należy zaopatrzyć się w system zapewniający dobrą filtrację oraz cyrkulację wody.

Jeśli chodzi o karmienie, Zebrasoma flavescens raczej nie są wybredne i zazwyczaj bardzo chętnie pobierają pokarm. Spokojnie można im podawać artemię, kryl oraz suche pokarmy.

NazwaZebrasoma flavescens
PochodzenieHawaje, Japonia
Rozmiardo 20cm
Min. wielkość akwarium300l
Temperamentspokojna
Dietaglony, nori, mysis, artemia, kryl, suchy pokarm

W środowisku naturalnym gatunek ten żywi się głównie glonami, więc i tych nie może zabraknąć w diecie osobników hodowanych w akwarium. Zapotrzebowanie to można spełnić, podając regularnie algi nori i karmę zawierającą spirulinę. Oprócz tego należy się spodziewać, że flavescens będą skubać glony pojawiające się na skałach i ściankach zbiornika. Dietę ryb można również wzbogacić o parzone liście szpinaku lub sałaty. Nawet bardzo dobrze żywione osobniki dość często podgryzają korale występujące w akwarium. Niestety, jest to ich naturalne zachowanie i akwaryści pomimo wszelkich starań niewiele mogą na to poradzić.

Kupując w sklepie osobniki do hodowli, powinno się zwrócić uwagę na ich stan zdrowia. W pełni sprawne ryby powinny przykuwać uwagę swoją aktywnością i ciekawskim usposobieniem. Ich ubarwienie powinno być intensywnie żółte, bez żadnych nienaturalnych przebarwień. Ospałe zachowanie i stosunkowo blade kolory to znak, że ze zdrowiem sprzedawanego osobnika niestety nie dzieje się najlepiej.

Podsumowując, Zebrasoma flavensces to bardzo ciekawy i co najważniejsze dość łatwy w hodowli gatunek. Dzięki swojemu ubarwieniu i wesołemu usposobieniu na pewno stanie są ozdobą zbiornika i przykuje uwagę każdego obserwatora. Aby ryby mogły zdrowo się rozwijać, należy tylko pamiętać o dokładnym spełnieniu ich wymagań gatunkowych, bo w przeciwnym wypadku można je narazić na dyskomfort, a w efekcie na znaczne pogorszenie kondycji, wszelkiego rodzaju choroby a w niektórych przypadkach nawet na śmierć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *