Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

RYBY

Zebrasoma scopas

Zebrasoma scopas to dość popularny gatunek z rodziny pokolcowatych. W naturalnym środowisku występuje na obszarze Pacyfiku oraz Oceanu Spokojnego. Spotkać można go między innymi u wybrzeży Sri Lanki, Afryki Południowej, Australii czy Madagaskaru.

Zebrasoma scopas większość czasu spędza na stosunkowo płytkich wodach w obrębie raf koralowych. Głównym pożywieniem dla ryby są wszelkiego rodzaju glony występujące na skałach i dnie morskim. Sporadycznie zdarza jej się także zapolować na drobne organizmy żyjące wśród koralowców.

Jak wszystkie osobniki z rodziny pokolcowatych Zebrasoma scopas posiada dwa ostre kolce umiejscowione przy ogonie. Stanowią one groźną broń, która jest używana w przypadku ataku napastnika. Ryba za ich pomocą może zadawać bardzo poważne rany atakującym ją stworzeniom.

Zebrasoma scopas to gatunek silnie terytorialny, który nie toleruje w swoim otoczeniu zbyt wielu pobratymców. Z tego powodu ryba zwykle żyje samotnie lub w małych grupkach. W przypadku konfliktów dochodzi do walk o terytorium, podczas których ryby używają swoich kolców.

Hodowla Zebrasoma scopas

Zebrasoma scopas, podobnie jak większość innych gatunków z rodziny pokolcowatych jest bardzo energiczna i ruchliwa. Z tego powodu akwarium dla niej powinno być długie, a jego litraż nie mniejszy niż 500 litrów. Aranżacje skalne w zbiorniku należy dobrać tak, aby nie zabierały rybom zbyt wiele przestrzeni do swobodnego pływania.

Jeśli chodzi o dobór obsady, właściwie jest tylko jedno ograniczenie. Ze względu na terytorializm Zebrasoma scopas, trzeba unikać łączenia jej z innymi pokolcami. Poza tym jest to ryba bardzo spokojna i na pewno nie wyrządzi krzywdy innym mieszkańcom akwarium.

Gatunek ten świetnie nadaje się również do akwariów rafowych, gdyż w przeciwieństwie do innych pokolców nie podgryza i nie uszkadza koralowców.

Najważniejszą rolę w diecie Zebrasoma scopas odgrywają glony, więc to główne nimi należy karmić te ryby. Można podawać im np. algi nori. Oprócz tego scopas nie pogardzą także artemią i każdym innym mrożonym pokarmem. Jako uzupełnienie diety rybom można podawać liście mleczu, banany czy larwy komara.

Naturalnym zachowaniem Zebrasoma scopas jest ciągłe poszukiwanie glonów na skałkach, ściankach i dnie zbiornika. Dzięki temu ryby w znacznym stopniu mogą przyczynić się do walki z inwazją niechcianych alg.

Największym problemem w hodowli Zebrasoma scopas może okazać się jej podatność na choroby, a w szczególności na infekcje skóry. Aby ich uniknąć, należy monitorować parametry wody w zbiorniku i unikać ich gwałtownych zmian. Poza tym ryba nie sprawia większych problemów w utrzymaniu. Z reguły szybko się aklimatyzuje i od samego początku chętnie i śmiało pobiera pokarm.

NazwaZebrasoma scopas
PochodzenieFiji, Sri Lanka
Rozmiar20cm
Min. wielkość akwarium400l
Temperamentspokojna
Dietaglony, mięsny pokarm, suchy pokarm

Pokolce

Zebrasoma scopas należy do pokolcowatych. Rodzina ta liczy blisko osiemdziesiąt gatunków, z których w akwariach hodowana jest jedynie niewielka część.

Pokolce charakteryzują się silnie spłaszczonym ciałem, długą płetwą grzbietową oraz dwoma ostrymi kolcami ulokowanymi przy ogonie, od których pochodzi ich nazwa. Ryby te przeważnie są dość spektakularnie ubarwione, przez co wszystkie lepiej poznane gatunki są bardzo popularne w akwarystyce morskiej. Najpopularniejsze gatunki w hodowli to zebrasoma flavescens zwana potocznie żółtkiem, pokolec królewski oraz omawiana Zebrasoma scopas.

Wszystkie gatunki z rodziny pokolcowatych występują w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego, Oceanu Spokojnego oraz Atlantyku. Zwykle całe życie spędzają na rafach koralowych, znajdujących się na stosunkowo małych głębokościach. Zdecydowana większość pokolców nie schodzi na głębokości większe niż 100 metrów.

Głównym pożywieniem dla ryb z rodziny pokolcowatych są glony. Wszystkie gatunki praktycznie całe życie spędzają na pływaniu w poszukiwaniu alg porastających dno oceaniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *