Akwarystyka morska, blog akwarystyczny

Akwarystyka morska to piękne hobby, o którym powstał ten blog akwarystyczny.

RYBY

Zebrasoma xanthurum

Zebrasoma xanthurum to pięknie ubarwione ryby z rodziny pokolcowatych. Kontrast pomiędzy głęboko chabrowym ciałem a intensywnie żółtym ogonem momentalnie przykuwa uwagę każdego obserwatora. Właśnie dzięki temu efektownemu wyglądowi Zebrasoma xanthurum stała się jedną z najpopularniejszych ryb wśród akwarystów i jest bardzo często hodowana w akwariach morskich na całym świecie.

Naturalnym środowiskiem dla tego gatunku są rafy koralowe Pacyfiku, Oceanu Spokojnego i Morza Czerwonego. Ryby preferują raczej płytkie wody, więc można je spotkać na głębokościach nie większych niż czterdzieści metrów.

Głównym pokarmem dla Zebrasoma xanthurum są wszelkiego rodzaju glony porastające rozległe obszary dna morskiego.

Tak jak wszystkie inne pokolce, Zebrasoma xanthurum jest wyposażona w dwa kolce w okolicach ogona, które służą jej do obrony przed potencjalnymi napastnikami. Przy ich pomocy ryba jest w stanie zadać agresorom bardzo poważne obrażenia. Oprócz obrony przed drapieżnikami kolce służą rybie również do walk o terytorium.

Zebrasoma xanthurum jest gatunkiem bardzo aktywnym w ciągu dnia. Nocą ryby z reguły stają się spokojniejsze i szukają sobie schronienia wśród korali lub w załomach skalnych, gdzie mogą czuć się bezpiecznie.

Tarło Zebrasoma xanthurum odbywa zwykle w małych grupach lub w parach.

Zebrasoma xanthurum i warunki w akwarium

Dorosłe i w pełni rozwinięte osobniki Zebrasoma xanthurum mogą dorastać nawet do 22 centymetrów, więc raczej nie nadają się do małych i średnich zbiorników. Minimalna pojemność akwarium, jaką zaleca się dla tych ryb to 800 litrów. Młodsze osobniki można trzymać co prawda w akwarium 500 litrów, jednak wraz ze wzrostem należy je przenieść do większego zbiornika.

Oprócz tego, akwarium dla Zebrasoma xanthurum powinno być długie, aby zapewnić rybie dostateczną ilość miejsca do pływania. Ze względu na swoją wysoką aktywność gatunek ten nie czuje się komfortowo, w zbiornikach zbyt bujnie zarośniętych z ograniczoną wolną przestrzenią.

Zebrasoma xanthurum jest bardzo wrażliwa na zmianę parametrów wody. Aby zaoszczędzić rybie stresu, który może przyczynić się do powstawania różnych chorób, warto dbać o stabilność parametrów oraz dobrą filtrację.

NazwaZebrasoma xanthurum
PochodzenieOcean spokojny, Morze czerwone, Pacyfik
Rozmiardo 22cm
Min. wielkość akwarium800l
Temperamentagresywna
Dietaglony, mięsny pokarm, suchy pokarm

Głównym elementem diety xanthurum są algi. W akwarium ryby bez przerwy podjadają glony znajdujące się na skałach i szybach zbiornika. Aby zadbać o dobre zbilansowanie ich diety, należy podawać pokarm bogaty w algi, który jest chętnie pobierany przez ryby. Świetnie sprawdzą się tutaj bardzo popularne w akwarystyce morskiej algi nori. Oprócz tego podawać można także artemię, kryl oraz inne mrożone pokarmy. Ciekawym uzupełnieniem diety Zebrasoma xathurum mogą być też parzone liście sałaty, mleczu, a nawet banany. Najlepiej karmić ryby regularnie, podając im stosunkowo dużą ilość pokarmu.

Duży apetyt tych ryb często okazuje się niestety problemem dla akwarystów. Xanthurum bardzo ochoczo zabierają się za konsumpcję pożądanych elementów wystroju akwarium. Jest to naturalne zachowanie ryb i zwykle niewiele można na to poradzić.

Tak samo, jak przy zakupie każdej innej ryby, wybierając xanthurum w sklepie, warto zwrócić uwagę na ogólną kondycję osobnika. Zdrowe i sprawne rybki mają intensywne ubarwienie, są aktywne i w sposób energiczny przemieszczają się po zbiorniku, chętnie skubiąc glony znajdujące się na szybach i skałach. Wyblakłe kolory, brak aktywności lub apetytu to niezbite dowody na to, że obserwowany osobnik jest w kiepskiej kondycji i raczej nie powinno się wprowadzać go do swojego zbiornika, bo może sprawiać liczne problemy w dalszej hodowli.

Odławiając pokolce, warto zachować szczególną ostrożność lub użyć specjalnego pojemnika. Zestresowane ryby mogą się rzucać i wyrządzić sobie tym samym sporą krzywdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *